Od 2015. godine 62 zemlje širom svijeta blokirale su ili barem ograničile pristup društvenim mrežama. Ovo je rezultat studije internetske tvrtke za privatnost i sigurnost Surfshark.
Trenutno oko tri posto anketiranih zemalja blokira pristup društvenim mrežama i komunikacijskim aplikacijama - sve su one u Aziji. U Kini, Sjevernoj Koreji, Turkmenistanu i Iranu blokirane su uglavnom strane društvene mreže poput Twittera i Facebooka. Treba napomenuti da Kina ima vlastiti nacionalni ekosustav društvenih mreža i komunikacijskih aplikacija. Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati ograničavaju upotrebu internetskih video poziva.
Prema analitičarima, takva su ograničenja često povezana s nedemokratskim vladama. Međutim, u većini slučajeva ograničenja su privremena. Nedavni slučajevi cenzure uključuju blokade kubanskih društvenih mreža tijekom prosvjeda u Havani 30. studenoga ili Azerbejdžanu ograničenja pristupa tijekom sukoba oko Nagorno-Karabaha u rujnu.
No, kada nedemokratske vlasti ne ograničavaju prava na informacije, onda to čine sami tech divovi, poput Twittera, Facebooka, YouTubea i ostalih koji u zadnje vrijeme sve revnije i češće blokiraju sadržaje koji nisu u skladu s mainstream narativima.