Globalni prihodi od prodaje poluvodiča dosegnuli su prošle godine 439 milijardi dolara, prema podacima Udruge industrije poluvodiča (SIA), koja zastupa većinu američkih proizvođača čipova i brojne međunarodne tvrtke. Prihodi američkih proizvođača iznosili su oko 208 milijardi dolara ili oko 47 posto globalne prodaje. Prodaja čipova u SAD-u poskočila je 20 posto, na 94,15 milijardi dolara.
Značajan dio američkih narudžbi otpada na najsofisticiranije memorijske čipove koji se koriste u podatkovnim centrima, objašnjava direktor za statistiku i ekonomsku politiku SIA-e Falan Yinug.
Američke tehnološke kompanije poput Amazona, Microsofta i Googlea bilježile su u 2020. dramatičan rast potražnje za uslugama u oblaku, budući da su se brojne tvrtke prilagođavale radu od kuće. Iako na tvrtke sa sjedištem u SAD-u otpada gotovo polovina globalnih prihoda, njihov je udio u proizvodnim kapacitetima iznosio samo 12 posto, u usporedbi s 37 posto u 1990. godini, budući da većina njih proizvodnju prepušta podizvočaima u Aziji.
Predsjednik i izvršni direktor udruge John Neuffer smatra da bi prošlogodišnji zakon o potpori proizvodnji čipova u SAD-u mogao donijeti pomoći da se stvari promijene. Zakon bi mogao osigurati financiranje američkim tvrtkama poput Intela i GlobalFoundriesa ali i onim stranima, poput Samsung Electronicsa i Taiwan Semiconductor Manufacturinga.
- Sljedećih 10 godina proizvodnja poluvodiča porast će 56 posto. Želimo se pobrinuti da dobijemo veći dio tog kolača - izjavio je Neuffer.