Biznis i politika
StoryEditor

Amerika protiv Huaweija: Kineski AI čipovi pod globalnom zabranom

15. Svibanj 2025.
Huawei logo, zabranafoto Shutterstock
Američko Ministarstvo trgovine poručuje da korištenje Huawei AI čipova predstavlja kršenje američkih zakona

Administracija predsjednika Donalda Trumpa zauzela je oštriji stav prema kineskom tehnološkom napretku, osobito kada je riječ o umjetnoj inteligenciji (AI). Američko Ministarstvo trgovine objavilo je smjernice prema kojima bi čak i sama upotreba Huawei čipova iz serije Ascend, bilo gdje u svijetu predstavljala kršenje američkih izvoznih kontrola.

Ured za industriju i sigurnost, koji djeluje unutar Ministarstva trgovine i nadzire izvoznu regulativu, pojasnio je da Huawei čipovi gotovo sigurno sadrže američku tehnologiju ili su proizvedeni uz pomoć američkog softvera i opreme. Stoga su, smatraju američke vlasti, automatski obuhvaćeni važećim izvoznim ograničenjima.

- Ove smjernice nisu nova pravila, već javna potvrda postojeće interpretacije: čak i sama upotreba naprednog čipa koji je dizajnirao Huawei predstavlja kršenje izvoznih kontrola - izjavio je Kevin Wolf, stručnjak za izvoznu regulativu i partner u odvjetničkoj kući Akin Gump.

Tri čipa pod povećalom

Ured za industriju i sigurnost posebno ističe tri modela Huawei Ascend čipova: 910B, 910C i 910D. Prema službenim dokumentima, ti su čipovi gotovo sigurno razvijeni uz pomoć američkih alata ili proizvedeni na strojevima koji predstavljaju ‘direktan proizvod američkog porijekla‘.

Sporni čipovi koriste se u tzv. Klasterima, velikom broju procesora spojenih u sustav koji omogućuje obradu izuzetno velikih količina podataka. Huawei tvrdi da njihovi klasteri temeljen na 910C čipovima nadmašuju performanse Nvidijinih usporedivih sustava, osobito u pogledu ukupne računske snage i memorije. Pojedinačno, ovi čipovi ne dosežu najnaprednije Nvidijine modele poput H100, ali u kombinaciji ih nadmašuju, što je izazvalo dodatnu zabrinutost u SAD-u.

Kina širi kapacitete

Huawei, koji se već godinama nalazi na američkoj ‘crnoj listi‘, gradi vlastite proizvodne pogone za napredne čipove, čime pokušava zaobići sankcije i osigurati samodostatnost u ključnoj tehnologiji. Kineske kompanije, koje više nemaju pristup najnovijim Nvidijinim čipovima, sve češće naručuju Ascend procesore, čime Huawei jača svoju poziciju nacionalnog tehnološkog lidera.

Direktor Nvidije, Jensen Huang, nedavno je priznao da je Huawei ‘jedna od najimpresivnijih tehnoloških kompanija na svijetu‘, pozivajući pritom američke vlasti da osiguraju uvjete za fer tržišnu utakmicu. Iako je Nvidija odbila komentirati nove smjernice Vlade, jasno je da zabrinutost raste, ne samo zbog kineskog tehnološkog napretka, već i zbog potencijalnog gubitka međunarodnih tržišta.

Povučena regulativa

Istoga dana kada su objavljene smjernice o Huawei čipovima, Ministarstvo trgovine povuklo je tzv. AI Diffusion Rule - regulativu koju je Bidenova administracija planirala aktivirati 15. svibnja. Ova bi mjera dodatno ograničila izvoz AI čipova, osobito onih sposobnih za treniranje naprednih jezičnih modela, ali je proglašena ‘previše birokratskom‘. Bivši dužnosnici iz Bidenove administracije odbacili su takvu ocjenu, upozorivši da odustajanje može oslabiti američku poziciju u tehnološkom nadmetanju s Kinom.

Sporni poslovi na Bliskom istoku

Zanimljivo, objava novih smjernica poklopila se s posjetom Donalda Trumpa Saudijskoj Arabiji, gdje je bivši predsjednik sudjelovao u najavi niza tehnoloških ugovora. Među njima se ističe dogovor između nove saudijske državne AI kompanije Humain i Nvidije, kojim bi se u regiji izgradila infrastruktura temeljem stotina tisuća naprednih AI čipova. Prema izvorima bliskima administraciji, razmjeri planiranih ulaganja u AI u regiji šokirali su brojne dužnosnike, osobito zbog postojećih veza Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata s kineskim tehnološkim sektorom.

Također, kako je potvrđeno, SAD će Ujedinjenim Arapskim Emiratima dopustiti godišnji uvoz 500 tisuća Nvidijinih najnaprednijih čipova za umjetnu inteligenciju (AI), potičući tako gradnju podatkovnih centara neophodnih za razvoj AI-ja.

Izvori koji žele ostati anonimni rekli su da će dogovor vrijediti najmanje tijekom cijele 2027. godine, ali da postoji mogućnost produžetka do 2030.

Prema nacrtu dogovora, 20 posto čipova odnosno 100 tisuća komada godišnje, kupovat će tehnološka kompanija iz Emirata G42, dok će ostatak uvoza podijeliti američke kompanije s velikim poslovanjem u sektoru umjetne inteligencije, poput Microsofta i Oraclea, koje bi možda mogle u Ujedinjenim Arapskim Emiratima izgraditi vlastite podatkovne centre.

Izvori su naglasili da se o dogovoru još uvijek pregovara te da bi u konačnoj verziji mogli biti drugačiji uvjeti. Jedan od izvora izjavio je da se tijekom proteklog dana u američkoj vladi rasplamsalo žestoko protivljenje dogovoru.

Kabinet predsjednika Bidena uveo je ograničenja na izvoz čipova koji se upotrebljavaju u projektima umjetne inteligencije kako bi kontrolirao protok sofisticiranih procesora diljem svijeta, nastojeći tako spriječiti preusmjeravanje poluvodiča u Kinu kako ih Peking ne bi mogao iskoristiti za unapređivanje vojske.

Prema novom američkom dogovoru s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, G42 imao bi na raspolaganju tri ili četiri puta više čipova nego što je toj zemlji dostupno prema pravilima koje je uveo kabinet bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena. Trumpov kabinet najavio je prošli tjedan da planira ukinuti tu uredbu.

Trenutačno se većina računalne snage za umjetnu inteligenciju nalazi u SAD‑u i Kini. Ako se ostvare svi predloženi dogovori sa zaljevskim zemljama, osobito s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ta bi regija mogla postati treće središte moći u globalnoj utrci u razvoju umjetne inteligencije.

Američko ministarstvo trgovine, u čijoj je nadležnosti kontrola izvoza, nije imalo komentara. Bijela Kuća, G42 i Ujedinjeni Arapski Emirati također nisu komentirali navode o dogovoru, a Nvidia ih je odbila komentirati.

Udio u kompaniji G42 imaju Abu Dhabijev državni investicijski fond Mubadala, emiratska kraljevska obitelj te američka kompanija za vlasnička ulaganja Silver Lake. Predsjednik kompanije G42 šeik Tahnoon bin Zayed Al Nahyan emiratski je savjetnik za nacionalnu sigurnost i brat emiratskog predsjednika.

Preliminarni dogovor potiče i izgradnju podatkovnih centara u SAD‑u. Trenutačno se u dogovoru navodi da za svaki pogon koji G42 izgradi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima istovjetni pogon mora izgraditi i u SAD‑u, tvrde izvori.

Jedan od izvora izjavio je da će definiciju naprednog čipa za umjetnu inteligenciju ustanoviti posebna radna skupina koja će se osnovati kasnije. Naknadno će se odrediti i sigurnosni zahtjevi.

Broj čipova predložen u dogovoru odnosi se na najnaprednije grafičke procesorske jedinice, rekao je jedan od izvora. U ovom trenutku to bi mogli biti Nvidijini čipovi Blackwell, koji su snažniji od prethodne generacije čipova Hopper, ili čipovi Rubin koje Nvidija tek razvija, a koji će biti snažniji od obaju prethodnika.

15. svibanj 2025 18:26