Microsoft je ove godine kupio dvostruko više Nvidia čipova nego bilo koji od njegovih najvećih američkih i kineskih rivala, učvrstivši svoju poziciju u utrci za dominaciju u razvoju umjetne inteligencije, piše FT. Prema analizi konzultantske tvrtke Omdia, Microsoft je nabavio 485.000 Nvidia Hopper čipova, što ga svrstava ispred sljedećeg najvećeg kupca u SAD-u, Mete, koja je kupila tek 224.000 istih Hopper čipova.
Potražnja za najnaprednijim grafičkim procesorima (GPU-ovima) tvrtke Nvidia nadmašuje ponudu posljednje dvije godine, što znači da je Microsoft već sad dobio značajnu prednost u razvoju sljedeće generacije AI sustava. Analitičari ističu da je Microsoft povećao svoje narudžbe više od tri puta u usporedbi s prošlom godinom, potaknut uspjehom ChatGPT-a, koji je započeo globalni val ulaganja u AI.
Azure, Microsoftova cloud infrastruktura, odigrala je ključnu ulogu u treniranju najnovijeg OpenAI modela, dok se tehnološki div natječe s konkurentima poput Googlea, startupa Anthropic i xAI-ja Elona Muska, kao i s kineskim rivalima poput ByteDancea i Tencenta.
Kineski izazivači
Unatoč američkim ograničenjima izvoza naprednih AI čipova Kini, ByteDance i Tencent naručili su po 230.000 Nvidia čipova, uključujući H20 modele, slabiju verziju Hopper čipa prilagođenu za kinesko tržište dok su američki divovi poput Amazona i Googlea, koji ulažu u razvoj vlastitih AI čipova, kupili su 196.000 i 169.000 Hopper čipova.
Stručnjaci iz industrije procjenjuju da će tehnološke tvrtke u 2024. godini uložiti 229 milijardi dolara u poslužitelje, od čega će Microsoft predvoditi s 31 milijardom dolara, a Amazon slijediti s 26 milijardi. Treba reći da oko 43 posto ukupne potrošnje na poslužitelje otpada na Nvidia čipove. Iako Nvidia zadržava vodeću poziciju, konkurenti poput AMD-a i tehnoloških divova koji razvijaju vlastite čipove sve više ulaze na tržište. Meta je ove godine kupila 173.000 AMD-ovih MI300 čipova, dok je Microsoft nabavio 96.000 istih. Google i Meta su instalirali po 1,5 milijuna svojih čipova, dok je Amazon implementirao 1,3 milijuna Trainium i Inferentia čipova.
Vlastiti Maia čipovi
Microsoft je još u ranoj fazi razvoja vlastitih Maia čipova, od kojih je ove godine instalirano 200.000 jedinica.
- Razvijanje AI infrastrukture nije samo pitanje najboljeg čipa. Potrebna je cjelovita arhitektura, uključujući odgovarajuće komponente za pohranu, softverske slojeve i sustave za upravljanje - rekao je Alistair Speirs, viši direktor Azure Global Infrastructure.
Nvidia, poznata po inovacijama u segmentu grafičkih procesora, postigla je tržišnu vrijednost veću od tri bilijuna dolara zahvaljujući rastućoj potražnji za AI čipovima. Njeni Hopper i Blackwell modeli ključni su za AI aplikacije, uključujući deep learning i velike jezične modele. U isto vrijeme, AMD, glavni rival Nvidije, također bilježi rast zahvaljujući svojim MI300 čipovima, dok Big Tech kompanije sve više ulažu u vlastita rješenja kako bi smanjile ovisnost o Nvidia tehnologiji.