Tehno
StoryEditor

Tajvanski proizvođač čipova najavljuje 100 milijardi dolara ulaganja u SAD-u

04. Ožujak 2025.
TSMC čipovi

Tajvanski proizvođač čipova TSMC planira proizvoditi više čipova u SAD-u, uz najavu 100 milijardi dolara ulaganja u tri nova pogona i signale vlade u Taipeiju da će poduprijeti planove kompanije ali i nastojati sačuvati domaću proizvodnju.

Uz tri već najavljene tvornice, TSMC će izgraditi još tri, rekao je izvršni direktor CC Wei.

Time bi ulaganja tajvanske kompanije na američkom tlu dosegnula 165 milijardi dolara. Već 2020. godine TSMC je najavio gradnju tvornice čipova u Arizoni, a vrijednost njegovih ulaganja porasla je s početnih 12 milijardi na 65 milijardi dolara.

Trenutno još nije jasno kakve će čipove tajvanska kompanija proizvoditi u novim pogonima. U Arizoni najavili su proizvodnju najsofisticiranijih čipova od dva nanometra, od 2028. godine.

Tajvanske kompanije moraju po važećim zakonima tražiti dozvolu Taipeija za ulaganja veća od 45,5 milijuna američkih dolara i proći provjeru usklađenosti s tajvanskom industrijskom strategijom i nacionalnom konkurentnošću. Nakon što TSMC zatraži dozvolu za novo ulaganje, vlada će obraditi njegov zahtjev, uzimajući u obzir i nacionalne i interese ulagača, rekla je u utorak glasnogovornica ureda predsjednika Karen Kuo, dodavši da kompaniji namjeravaju pružiti potrebnu podršku.

- Taipei će jamčiti da se TSMC-u omogući dodatno ulaganje u SAD-u, ali i da najnapredniji proizvodni procesi ostanu u Tajvanu -  objasnila je Kuo.

Vlada će po njezinim riječima paralelno predložiti inicijativu o uspostavi globalnog "demokratskog nabavnog lanaca" u sektoru poluvodiča, u suradnji sa SAD-om i drugim partnerima.

SAD je za prvog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa ograničio izvoz suvremene tehnologije u Kinu, usredotočivši mjere na tehnloškog diva Huaweija. Predsjednik Joe Biden nadovezao se na Trumpovu politiku, tražeći od europskih partnera da slijede primjer SAD-a i da ograniče i izvoz strojeva. 

Pred sam kraj mandata Biden je dodatno ograničio izvoz čipova za grafičke kartice koje se koriste u podatkovnim centrima za testiranje modela AI-ja, rekavši da želi osigurati vodeću poziciju SAD-a i skupine saveznika i partnera u tom sektoru.

- SAD danas vodi na području AI-ja - i u razvoju AI-ja i u projektiranju čipova za AI - i ključno je da zadržimo tu poziciju - rekla je tadašnja ministrica trgovine Gina Raimondo.

Udruga ITI kritizirala je tada "inzistiranje" kabineta na objavi propisa u posljednjim danima Bidenova predsjedničkog mandata, upozorivši na značajne geopolitičke i ekonomske implikacije.

22. ožujak 2025 06:27