Nakon što smo prošli tjedan pisali o rekordnoj cijeni kave koja i dalje raste (335 centi za funtu), ovaj tjedan pišemo o cijeni kakaovca ponovo nadomak rekordnih razina.
U odnosu na kraj listopada, cijena kakaovca porasla je vrtoglavih 50 posto na 10.373 dolara po toni. Razlog zadnjeg uzleta cijene počiva na strahu od slabije ponude u odnosu na očekivanja glavnih aktera tog tržišta. Upravo zbog obilne kiše u Obali Bjelokosti (najveći svjetski proizvođač ove sirovine s udjelom od 43,6 posto) koja potiče širenje zaraze među usjevom i negativno utječe na proizvodnju, dok su zalihe u SAD-u pale na najnižu razinu u 19 godina.
Najveće probleme s ponovnim uzletom cijene imaju stanovnici Obale Bjelokosti koja čini 13,1 posto svjetske potrošnje, Nizozemske (12,9 posto), Indonezije (10,5 posto) te Njemačke (9,4 posto). Nedavno smo u Lideru pisali o tome je li rast cijene kakaovca jedini krivac i velikog rasta cijena čokolade, s obzirom na to da je kakaovac osnovna sirovina bez koje ti slatki zalogaji ne bi postojali.
Pogled u 2025. godinu donosi određeni optimizam s obzirom na to da odgoda EU legislativne zabrane uvoza kakaovca iz iskrčenih šuma poztivno utječe na trgovinske odnose. U tom svjetlu, očekuje se da će cijena kakaovca u 2025. godini pasti prema razini od 6316 dolara po toni.
S druge strane, cijena šećera nepromijenjena je na mjesečnoj razini na 21,4 američkih centi za funtu. Brazilsko poljoprivredno poduzeće Conab smanjilo je ovogodišnju prognozu tamošnje proizvodnje šećera za čak 2 milijuna na 44 milijuna tona. Ako se ostvare prognoze, tada bi brazilski output pao 3,7 posto u odnosu na 2023. Razlog očekivanja smanjenja proizvodnje je pad proizvodnje šećerne trske za koju se očekuje da će biti na razini od 680 milijuna tona, što je 5 posto niže nego lani.
Zanimljivo je da je zasađeno područje povećano za 4 posto, a to samo govori kako je pao prinos šećerne trske, prema procjenama za čak 9 posto. Ono što zabrinjava je kako je došlo do pada proizvodnje šećerne trske u glavnoj regiji za uzgoj šećera za oko 3 posto.
Istovremeno, smanjena ponuda iz Brazila koji je ujedno i najveći izvoznik šećera, nije spriječila pad cijene ove sirovine za 20 posto od kraja rujna. S tim na umu, očekuje se kako će cijena šećera u 2025. godini pasti na razinu od oko 20 centi po funti.