Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Dionice Alphabeta porasle zbog rasta dobiti Google pretraživanja

25. Travanj 2025.
Alphabet Inc. - Googlefoto Shutterstock
Div iz Silicijske doline tvrdi da umjetna inteligencija pojačava angažman u ključnom poslovanju unatoč konkurenciji poput ChatGPT-a

Dionice Alphabeta porasle su više od 4 posto, nakon što je tvrtka objavila dvoznamenkasti rast prihoda i dobiti u prvom tromjesečju, ponajviše zahvaljujući snažnim rezultatima Googleova pretraživača te sve većoj potražnji za uslugama računalstva u oblaku povezanima s umjetnom inteligencijom.

Prihod je porastao za 12 posto, dosegnuvši 90,2 milijarde dolara, dok je neto dobit skočila za čak 46 posto na 34,5 milijardi dolara u usporedbi s istim razdobljem lani, objavila je krovna kompanija Googlea. Rezultati su nadmašili očekivanja analitičara i ublažili strahove investitora o otpornosti tvrtke na moguće trgovinske ratove i gospodarsku recesiju u SAD-u.

Googleovo temeljno poslovanje, pretraživanje i oglašavanje ostvarilo je rast prihoda od gotovo 10 posto, na 50,7 milijardi dolara, nadmašivši tržišna predviđanja od 8 do 9 posto. S obzirom na to da taj segment čini čak 56 posto ukupnih prihoda grupe, ulagači su s posebnom pažnjom pratili znakove mogućeg usporavanja,  osobito u svjetlu sve veće popularnosti AI chatbotova poput ChatGPT-a (OpenAI), Claudea (Anthropic) i Groka (Elon Musk).

Posebnu zabrinutost izaziva mogućnost da Googleov vlastiti AI sustav Gemini te njegovi automatski sažeci odgovora umanjuju broj klikova korisnika na oglase, čime bi mogli nagristi glavni izvor prihoda tvrtke.

- Pretraživanje i dalje bilježi snažan rast, potpomognuto angažmanom korisnika na značajkama poput AI Overviews - izjavio je izvršni direktor Sundar Pichai, referirajući se na AI-generirane odgovore koji se prikazuju pri vrhu rezultata pretraživanja.

- U to snažno ulažemo, šireći dostupnost značajke na sve više zemalja, korisnika i upita – dodao je.

Rezultati bolji od očekivanog

Glavni direktor za poslovanje Philipp Schindler dodao je kako je ‘monetizacija približno jednaka‘ kod AI Overviews u usporedbi s tradicionalnim poveznicama u pretraživanju, iako nije iznio konkretne podatke o stopama klikanja korisnika.

Analitičar Jefferiesa Brent Thill ocijenio je rezultate boljima od očekivanih, uz zdrav rast oglasa i računalstva u oblaku. Ranije je upozorio da bi makroekonomski pritisci i carine mogli negativno utjecati na poslovanje u drugom i trećem kvartalu, te da bi oglašavanje moglo trpjeti zbog smanjenog trošenja kineskih trgovaca. Tvrtka je također najavila novi program otkupa dionica u vrijednosti od 70 milijardi dolara, što je isti iznos kao i lani.

Na rast neto dobiti utjecao je i jednokratni prihod od 8 milijardi dolara, temeljen na udjelima u neimenovanoj privatnoj kompaniji.

Alphabet je druga velika tehnološka kompanija koja je objavila poslovne rezultate nakon što je američki predsjednik Donald Trump pokrenuo novi trgovinski rat. Dionice Alphabeta ove su godine ukupno pale oko 17 posto, a tvrtka kao i konkurencija trpi zbog neizvjesnosti vezane uz carine, poremećene opskrbne lance i slabiju potrošnju građana, što dodatno potiče strahove od moguće recesije.

- Nismo imuni na makroekonomske okolnosti - priznao je Schindler.

Bijela kuća je početkom travnja povećala carine na male pošiljke vrijednosti do 800 dolara, koje su dosad bile izuzete. Zbog toga su kineske e-trgovine Temu i Shein naglo smanjile ulaganja u digitalno oglašavanje na platformama poput Googlea i Mete. Schindler je upozorio kako će ova promjena politike ‘blago utjecati na oglašivačko poslovanje u 2025. godini, ponajprije od strane azijskih trgovaca‘.

Ove su mjere već potaknule zabrinutost i u drugim sektorima. Tesla je ovog tjedna upozorila da će carine ‘neproporcionalno‘  pogoditi njezino poslovanje s baterijama, koje se oslanja na kineske komponente. Elon Musk pritom je najavio nastavak lobiranja za slobodno tržišne principe.

Unatoč izazovima, Alphabetovi ukupni prihodi nadmašili su konsenzus analitičara s Wall Streeta, koji su prema Capital IQ-u očekivali 89,2 milijarde dolara.

Segment računalstva u oblaku porastao je za 28 posto, na 12,3 milijarde dolara, što potvrđuje snažnu potražnju za podatkovnim centrima i mrežnim uslugama potaknutima AI revolucijom. Ipak, rast je nešto usporio u odnosu na prethodni kvartal kada je iznosio 30,1 posto. Tvrtka to pripisuje činjenici da potražnja trenutno premašuje dostupne kapacitete, dok u isto vrijeme intenzivno gradi nove podatkovne centre.

Alphabetovo ulaganje u čipove, mrežnu opremu i drugu AI infrastrukturu nastavljaju rasti unatoč zabrinutosti investitora oko plana ‘velike petorke‘ za 300 milijardi dolara kapitalnih rashoda u 2025. Kapitalna ulaganja u prvom kvartalu skočila su na 17,2 milijarde dolara, s 12 milijardi godinu ranije, te su bila nešto viša od predviđenih 17,1 milijardu. Tvrtka procjenjuje da će ukupna ulaganja ove godine doseći 75 milijardi dolara, u usporedbi s 53 milijarde u 2024.

Usprkos dobrim financijskim pokazateljima, Alphabet se i dalje suočava s pravnim izazovima. Naime, protiv tvrtke je pokrenut niz antimonopolskih tužbi u SAD-u, koje se odnose na poslovanje u području pretraživanja, digitalnog oglašavanja i Google Play trgovine. U slučaju gubitka, Alphabet bi mogao biti prisiljen prodati svoj internetski preglednik Chrome, prekinuti ekskluzivni partnerski dogovor s Appleom ili podijeliti više podataka s konkurencijom. Ako pak Chrome bude na prodaju već su se  javili zainteresirani u obliku Yahooa, a svoje je zanimanje pokazao i Open AI.

25. travanj 2025 17:02