Tvrtke i tržišta
StoryEditor

HSM-informatika nakon akvizicije IDE3 otvara nova tržišta

08. Ožujak 2025.
Jakov Urbankefoto Ratko Mavar
Kada se zbroje prihodi HSM-a i svih njegovih tvrtki (IDE3, Super IT i HSM-Informatika Beograd), riječ je o oko 22 milijuna eura

Nakon više od trideset godina postojanja, jesenas je HSM-informatika, jedna od većih hrvatskih IT kompanija u obiteljskom vlasništvu, napravila svoju prvu akviziciju. Preuzela je tvrtku IDE3, s kojom je dobila novih dvadesetak stručnjaka, nekoliko razvijenih vlastitih rješenja te nove kupce kojih bez tog povezivanja ne bi bilo. Prvih nekoliko mjeseci od njihova spajanja fokus je bio na unificiranju internih procesa, a najvažniji dosadašnji korak dogodio se tijekom prošlog mjeseca fizičkim preseljenjem zaposlenika IDE3 u HSM-ov ured u zagrebačkoj Budmanijevoj ulici.

HSM-informatika i IDE3 još su formalno dvije tvrtke, koje će za prošlu godinu napraviti odvojene financijske izvještaje o poslovanju, a konsolidacija će biti napravljena tek za ovu godinu. No, kako nam je rekao Jakov Urbanke, HSM-ov izvršni direktor, prema preliminarim procjenama prihodi obiju tvrtki u prošloj su godini rasli za po dvadesetak posto. Tako, kada se zbroje prihodi HSM-a i svih njegovih tvrtki (IDE3, Super IT i HSM-Informatika Beograd), riječ je o oko 22 milijuna eura, a kada se zbroje svi zaposlenici, riječ je o njih blizu šezdeset.

Rast generiran izvozom

HSM-informatika najveći prihod od prodaje, koji je u 2023. iznosio blizu 13 milijuna eura, ostvaruje distribucijom softverskih rješenja, gdje joj je glavni dobavljač Adobe, za koji je vodeći nezavisni distributer u istočnoj Europi. Drugi dio poslovanja odnosi se na uvođenje rješenja Salesforce CRM i Google Workspace, zahvaljujući čemu se pozicionirala kao jedna od najsnažnijih tvrtki u regiji. I jedan i drugi segment posla kontinuirano rastu već godinama.

– Veliki prostor za daljnji razvoj vidimo u rješenjima i uslugama u ponudi IDE3, gdje u idućim godinama očekujemo najveći rast. IDE3 ima nekoliko vlastitih rješenja od kojih je komercijalno najuspješniji sustav za elektroničko glasovanje FairVotes kojim se koriste mnoge velike kompanije u Hrvatskoj, primjerice A1 i Telemach, ali i udruge poput Hrvatske udruge poslodavaca. Tijekom 2024. na tržište je izašlo i rješenje Out-of-Office koje olakšava HR administraciju manjih i srednje velikih poduzeća. U planu je i daljnji razvoj aplikacije za upravljanje agencijama za privremeno zapošljavanje, gdje imamo već nekoliko zadovoljnih korisnika. Do kraja godine planiramo imati jasan pregled potencijala svih navedenih aplikacija i dugogodišnju razvojnu i prodajnu strategiju – nabrojio je Urbanke.

U posljednjih pet godina u strukturi prihoda znatno se promijenio odnos između prihoda ostvarenih na domaćem tržištu i onih ostvarenih na stranim tržištima. Prodaja na domaćem tržištu porasla je za dvadesetak posto, u pojedinim godinama bila je od četiri do pet milijuna eura, a izvoz je porastao gotovo četverostruko. Još 2020. Hrvatska je bila najvažnije tržište, na kojem je ostvareno 4,2 milijuna eura prihoda, a prihod na inozemnom tržištu te je godine iznosio 3,1 milijuna eura. Prema preliminarnim podacima za prošlu godinu, hrvatsko se tržište zadržalo u okvirima iz prethodne godine, a izvoz je premašio jedanaest milijuna eura.  

Velika očekivanja od akvizicije

Veliki su planovi i očekivanja od pripajanja tvrtke IDE3 – i kad je riječ o njezinim već razvijenim rješenjima i kad je riječ o specijalizaciji u područjima poput IT sigurnosti, koje postaje sve važnije na današnjem tržištu. Udruživanje dviju tvrtki omogućit će daljnji razvoj i proširenje usluga za postojeće i nove klijente. Zajednički pristup klijentima omogućava im da ponude naprednija rješenja i isporuče kompleksnije projekte, čime postaju relevantniji igrači na tržištu IT usluga. U svakom slučaju, sinergija dviju tvrtki otvara nove prilike.

Cijeli članak možete pročitati u novom tiskanom i digitalnom izdanju Lidera.

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera

 

01. travanj 2025 23:04