Cijena kakaovca i dalje snažno raste te svakim tjednom ruši nove rekorde. Trenutno je cijena kakaovca na 7033 dolara po toni, dok je prethodna dva dana prebacila granicu od osam tisuća dolara po toni čime je zabilježen novi rekord. Tako je cijena kakaovca na mjesečnoj razini rasla 38 posto, dok je na godišnjoj razini skočila 208 posto!
Takav rast cijene očituje se u padu ponude na tržištu kakaovca, navodi Hrvatska udruga poslodavaca u ovotjednoj analizi. Pad ponude dolazi od samog početka prerađivačkog lanca, gdje su glavne afričke plantaže kakaovca Obale Bjelokosti i Gane prekinule proces prerade kakaa, jer si više ne mogu priuštiti kupovinu kakaovca za preradu zbog rasta cijena, što je problem jer je Obala Bjelokosti odgovorna za čak polovicu svjetske proizvodnje kakaovca.
Ovo je već četvrta godina zaredom da na tržištu kakaovca podbacuje proizvodnja, no još nikad nije bilo ovako snažnog utjecaja na cijenu.
Međunarodna organizacija za kakao (ICCO) očekuje da će svjetska proizvodnja kakaovca pasti 10,9 posto, odnosno 4,45 milijuna metričkih tona. Samim time, očekuju i pad potražnje od 4,8 posto, odnosno 4,78 milijuna metričkih tona upravo zbog rasta cijene sirovine. Zbog manje ponude očekuje se daljnji rast cijene kakaovca.
Rekordna žetva ruske pšenice
Strategijom niže cijene pšenice od konkurencije Rusija ‘ruši’ tržište a samim time i cijenu, koja trenutno iznosi 196 eura po toni. Rusija mora potrošiti ogromne zalihe pšenice pred novu žetvu za koju se očekuje da će biti rekordna. Prema čelnicima Ruske udruge za pšenicu (RGU), izvoz ruske pšenice mogao bi doseći 70 milijuna tona u sezoni 2023./2024. ako država poveća izvozne kvote za četiri milijuna tona. Trenutno je izvoz pšenice na rekordnoj razini od 47 milijuna tona, a RGU vjeruje da bi mogli izvesti još 23 milijuna tona, ako bi cjenovno okruženje to dopustilo.
Svega četiri posto zimskog uroda Rusije je u lošem i nepovoljnom stanju, što je za dva postotna boda manje u odnosu na prosjek za ovo doba godine. S druge strane, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a očekuje da će Rusija izvesti oko 51 milijun tona, što će premašiti prošlogodišnji rekord, dok bi američki izvoz pšenice mogao biti na najnižoj razini u pola stoljeća.
Ministarstvo poljoprivrede Ukrajine potvrđuje kako je ove godine izvoz pšenice za osam posto manji u odnosu na prosjek za ovo doba godine. Očekuje se da će se cijena pšenice stabilizirati na 200 dolara po toni.