Tržište kapitala
StoryEditor

Volkswagen i sirovine srušili cijene dionica na Wall Streetu

23. Rujan 2015.

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica znatno pale, najviše u rudarskom sektoru zbog pada cijena sirovina, a pod pritiskom se našao i automobilski sektor zbog ‘Volkswagen skandala‘.

Dow Jones oslabio je 179 bodova, ili 1,09 posto, na 16.330 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,23 posto, na 1.942 boda, a Nasdaq indeks 1,50 posto, na 4.756 bodova. Svih 10 sektora S&P 500 indeksa jučer je izgubilo na vrijednosti, a najviše su, 1,8 posto, pale cijene dionica u rudarskom sektoru.

Posljedica je to pada cijena industrijskih kovina, kao što su bakar i aluminij, zbog strahovanja ulagača od slabljenja potražnje, s obzirom na usporavanje rasta kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog potrošača sirovina. Pala je, oko 2 posto, i cijena nafte na američkom tržištu, što je pritisnulo dionice u energetskom sektoru.

Oštro su pale i cijene u automobilskom sektoru, pri čemu se cijene Volkswagena drugi dan zaredom strmoglavila više od 19 posto jer njemačkom divu u SAD-u prijeti kazna od 18 milijardi dolara zbog optužbi da je u njegovim vozilima softver koji onemogućuje ispravnu kontrolu emisije plinova. Nakon SAD-a, u utorak je i Južna Koreja najavila istragu nekoliko modela Volkswagenovih automobila. Cijene dionica Volkswagenovih dobavljača Delphi Automotive i BorgWarner pale su između 3,5 i 7,5 posto, a potres u sektoru nisu izbjegle ni druge automobilske kompanije. Dionica Forda pojeftinila je 2,8 posto.

Ulagači su nesigurni i zbog poruka dužnosnika američke središnje banke Feda da bi do kraja godine ključne kamate u SAD-u ipak mogle biti povećane.

- Tržište je od pritiskom zbog Kine, Feda, usporavanja rasta globalnog gospodarstva... Volkswagen je pritisnuo automobilsku industriju, a čini se da su ponešto napuhane i cijene dionica u zdravstvenom sektoru, kaže Tim Ghriskey, direktor u tvrtki Solaris Group.

Oštro su jučer, za 1,7 posto, pale i cijene dionica u biotehnološkom sektoru, već drugi dan zaredom, što je posljedica plana Hillary Clinton, predsjedničke kandidatkinje iz Demokratske stranke, koji bi trebao zaustaviti divljanje cijena specijaliziranih lijekova.

Ipak, tržišta su posljednjih tjedana najviše pod pritiskom strahovanja od posljedica usporavanja rasta kineskog gospodarstva, što bi moglo naštetiti cjelokupnom globalnom gospodarstvu. Zbog toga je S&P 500 indeks na gubitku u odnosu na početak godine za 5,6 posto.

Na azijskim su burzama cijene dionica u srijedu oštro pale nakon vijesti da je aktivnost u proizvodnom sektoru Kine pala na najnižu razinu u šest i pol godina, što ukazuje na naglo usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.  Burzovni indeksi u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu bili su u 7,30 sati u minusu između 0,7 i 2,9 posto. Na prodaju dionica azijske je ulagače navelo izvješće koje pokazuje da se rast kineskog gospodarstva usporava brže nego što se očekivalo.

Usporava rast kineskog gospodarstva

Rast kineskog gospodarstva već se dulje vrijeme usporava jer vlasti nastoje transformirati model ovisan o teškoj industriji i izvozu prema gospodarstvu s jačim uslužnim sektorom i snažnijom domaćom potražnjom. Međutim, posljednjih se mjeseci rast gospodarstva usporava brže nego što se prognoziralo, pa mnogi analitičari sada procjenjuju da će u tekućem tromjesečju rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) biti manji od 7 posto, po prvi puta od globalne financijske krize. Azijska razvojna banka u utorak je smanjila procjenu rasta kineskog gospodarstva u ovoj godini na 6,8 posto.

Zbog slabljenja Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, slabi potražnja za sirovinama, pa padaju njihove cijene. A to će, poručuju iz ADB-a, pogoditi gospodarstva koja znatno ovise o izvozu sirovina, kao što su Mongolija, Indonezija, Azerbajdžan i Kazahstan. Banka je smanjila i procjenu rasta indijskog gospodarstva, sedmog po veličini u svijetu, sa 7,8 na 7,4 posto.

23. studeni 2024 00:29