Ukratko
StoryEditor

PaKing Forum 2025.: O pakiranju budućnosti treba promišljati sada

27. Ožujak 2025.
Renato Šarc
Tržištu nedostaje učinkovita infrastruktura za prikupljanje, sortiranje i recikliranje ambalažnih materijala, poruka je konferencije

Okupivši više od 100 stručnjaka u Zagrebu je u srijedu, 26. ožujka, održan PaKing forum 2025., ključni događaj za industriju ambalaže i pakiranja, koji se u svom prvom izdanju predstavio kao važna platforma za razmjenu znanja, inovacija i najboljih praksi s ciljem unapređenja održivosti, efikasnosti i tehnoloških rješenja u industriji.

Ključne teme o kojima su raspravljali predavači i panelisti obuhvatile su gospodarenje otpadom, pametna rješenja i inovacije u životnom ciklusu ambalaže, praktičnu implementaciju Uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu, korištenje alternativnih materijala i izazove koje to donosi te dizajn za kružnu ekonomiju ponudivši odgovore na pitanja kako ESG oblikuje budućnost industrije ambalaže.

Na konferenciji su sudjelovali vodeći stručnjaci iz područja proizvodnje i dizajna ambalaže, reciklaže te pravne regulative, a posebna pažnja posvećena je temama kružnog gospodarstva, ekološki prihvatljivih materijala i digitalizacije procesa pakiranja.

Alarm za industriju

- Industrija ambalaže danas se nesumnjivo suočava s brojnim izazovima, a jedan od njih je zasigurno aktualna Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR) koja donosi ključne promjene s naglaskom na smanjenje otpada, povećanje reciklabilnosti i oporabu - istaknula je Marija Brkanić Kulenović, urednica platforme PaKing Hrvatska, glavnog organizatora konferencije, koja je uvodno predstavila rezultate istraživanja agencije Hendal provedenog među tvrtkama koje se bave proizvodnjom i distribucijom ambalaže te pakiranjem.

Ona je navela kako su rezultati prilično alarmantni te potvrđuju važnost ovakvih stručnih skupova koji trebaju potaknuti razmišljanje i akciju navodeći kako čak 30 posto ispitanika smatra da sudionici tržišta nisu spremni na implementaciju novih pravila, a da je tržište izrazito spremno ocjenjuje tek nešto manje od četiri posto ispitanih.

Povrh toga, s Uredbom čija je namjera smanjiti utjecaj ambalaže na okoliš nije upoznato čak 40 posto ispitanih kompanija, a više od polovine njih izjasnilo se kako se do sada nisu ili uopće nisu bavili promjenama koje ona donosi. Pritom ukupno 37 posto ispitanih u Hendalovoj anketi misli da uredba ne mijenja njihovo dosadašnje poslovanje, a njen veliki utjecaj očekuje njih manje od četiri posto, rekla je Brkanić Kulenović u svom uvodnom govoru.

image

Marija Brkanić Kulenović

foto

PPWR odredba donosi važne promjene u industriju

Jedna od ključnih poruka PaKing foruma odnosila se upravo na primjenu Uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu koja počinje u kolovozu 2026. godine te donosi važne promjene u industriju, s naglaskom na smanjenje otpada, povećanje reciklabilnosti i oporabu ambalaže.

Miho Karolyi, direktor grafičkog studija Kaligraf, u svom je izlaganju istaknuo kako od odredbi PPWR-a nitko u sustavu koji obuhvaća životni vijek ambalaže neće biti izuzet.

- Prvi od ključnih rokova jest 2030. godina u kojoj će na tržištu Europske unije biti zabranjena ambalaža koja će se manje od 70 posto moći reciklirati - upozorio je Karolyi dodajući kako je cilj nove regulative maksimalna ponovna upotreba sve ambalaže stavljene na tržište naglasivši kako se Uredba ne odnosi samo na plastičnu već na svu ambalažu koja se stavlja na tržište.

Kružno gospodarstvo i novi materijali kao prilika za rast

Sudionici PaKing Foruma složili su se kako alternativni materijali, kao što je papir ili bioplastika, nikada u potpunosti neće moći zamijeniti plastiku, ali su ujedno istaknuli kako je plastika kao materijal izuzetno zahvalna ako se njome, kao i ostalim ambalažnim materijalima, dobro i svrsishodno upravlja. Ono što za sada našem tržištu nedostaje je učinkovita infrastruktura za prikupljanje, sortiranje i recikliranje plastike, ali i ostalih materijala, smatraju sudionici Foruma.

Odličan primjer kružnog gospodarstva kojem teže svi dionici tržišta ambalaže jest sustav povratne naknade o kojem je na Forumu govorio Jerko Mavra, direktor tvrtke TOMRA Systems Hrvatska.

- Samo u prošloj godini kroz naš smo sustav u Hrvatskoj prikupili 450 milijuna komada ambalažnih jedinica - naglasio je Mavra dodavši kako je na domaćem tržištu primjetan porast količina ambalaže koja se stavlja u prodaju, ali i prikupljene ambalaže.

Dodatni poticaj rastu, prema njegovom bi mišljenju, donio daljnji rast iznosa povratne naknade koji je u ovoj godini porastao, ali i dalje na skromnih 10 centi po jedinici ambalaže.

Atlantic grupa u svom radu, a prateći zahtjeve koje pred njih stavljaju ESG principi, vodi računa o stopi reciklabilnosti ambalaže koju stavljaju na tržište te prate svoj napredak iz godine u godinu.

- Svi proizvodi brenda Cedevita danas se pakiraju u ambalažu koja je 87 posto reciklabilna, a daljnji korak neće biti moguć dok ne nađemo adekvatan materijal koji će jamčiti odgovarajuću zaštitu - naglasila je Lejla Dautović, direktorica inovacija, istraživanja i razvoja Atlantic Grupe SBU Pića, pritom napomenuvši kako je njena kompanija svjesna da dugoročni profitabilni rast nije moguć bez komponente održivosti.

image

Panel PaKing Forum 2025.

foto

Gospodarenje otpadom kao strateški cilj svake tvrtke

Važnost dizajna pri poštivanju principa kružnog gospodarstva naglašavaju u kompaniji DS Smith koja već dulje vrijeme promovira zatvoreni životni krug pakiranja proizvodeći novu ambalažu od iskorištenog kartona.

- Dodatni iskorak u promicanju održivijih rješenja napravili smo u suradnji sa Saponijom kada smo s pakiranja njihovog deterdženta uklonili plastičnu dršku, čime smo na godišnjoj razini upotrebu plastike smanjili za osam tisuća kilograma - iznijela je Ivana Gašparić Šimonek, direktorica marketinga i internih komunikacija DS Smitha. Pritom je istaknula da ih u svakodnevnom poslovanju na pronalazak održivijih rješenja potiču i potrošači.

Da se više održivih rješenja može postići samo suradnjom različitih struka, što uključuje među ostalim dizajnere i tehnologe, slažu se svi sudionici PaKing Foruma, pri čemu se ne smije zaboraviti niti važna uloga edukacije šire javnosti.

Panel rasprave i predavanja dotaknuli su se i drugih najnovijih trendova, poput razvoja biorazgradivih materijala ili inovacija u pametnoj ambalaži. Uz to, sudionici su imali priliku čuti primjere uspješnih praksi iz Hrvatske i inozemstva te sudjelovati u interaktivnim diskusijama o budućnosti sektora.

Kao posebni gost PaKing Foruma događanje je svojim izlaganjem zaključio dr. Renato Šarc, stručnjak za zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom, profesor na Sveučilištu Montan u Leobenu, koji je sudionicima poručio kako cirkularnost i održivost moraju biti strateški ciljevi svake tvrtke.

Ovogodišnji PaKing Forum prvo je specijalizirano događanje u organizaciji platforme PaKing Hrvatska koja prati zbivanja u sektoru ambalaže i pakiranja. Njen je cilj okupljanje i umrežavanje stručnjaka iz industrije ambalaže i pakiranja čime se žele pružiti vrijedni uvidi i poticaji za daljnji razvoj ovog sektora u Hrvatskoj, ali i regiji.

Više informacija dostupno je na službenoj stranci konferencije: www.paking.eu.

27. ožujak 2025 12:02