Ukratko
StoryEditor

Trumpov šokantni preokret s carinama fokusirao trgovinski rat na Kinu

10. Travanj 2025.
foto Shutterstock
Trumpov preokret uslijedio je nakon najintenzivnije epizode volatilnosti financijskog tržišta još od prvih dana pandemije covida-19

Iznenađujuća odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da pauzira velike carine koje je upravo uveo desecima zemalja, dovela je do skoka pogođenih svjetskih tržišta dionica u četvrtak, čak i nakon što je intenzivirao trgovinski rat s Kinom.

Trumpov preokret objavljen u srijedu, manje od 24 sata nakon oštrih novih carina uvedenih većini trgovinskih partnera, uslijedio je nakon najintenzivnije epizode volatilnosti financijskog tržišta još od prvih dana pandemije covida-19.

Preokret je izbrisao bilijune dolara s tržišta dionica i doveo do uznemirujućeg porasta prinosa na državne obveznice SAD-a koji je, čini se, privukao Trumpovu pozornost.

- Mislio sam da su ljudi malo počeli iskakati iz okvira, postali su malo nervozni, znate - rekao je Trump novinarima nakon objave.

Američki burzovni indeksi porasli su nakon ove vijesti, s referentnim indeksom S&P 500 koji je u srijedu završio s povećanjem od 9,5 posto, a olakšanje se nastavilo u azijskom trgovanju u četvrtak s japanskim indeksom Nikkei koji je porastao za osam posto.

Europsko tržište također je ukazivalo na velike dobitke, ali već postoje znakovi da bi porast mogao biti kratkog vijeka s obzirom na pad terminskih ugovora u SAD-u. Cijene nafte također su pale za oko jedan posto, produbljujući strahove da bi trgovinske napetosti mogle gurnuti globalno gospodarstvo prema recesiji.

Otkako se u siječnju vratio u Bijelu kuću, Trump je opetovano prijetio nizom kaznenih mjera trgovinskim partnerima, a onda neke od njih opozvao u posljednjem trenutku. Takav nepostojan pristup zbunio je svjetske vođe i uplašio poslovne rukovoditelje.

Američki ministar financija Scott Bessent ustvrdio je da je povlačenje cijelo vrijeme bio plan kako bi se zemlje dovele za pregovarački stol. Međutim, Trump je kasnije naznačio da je velika nervoza na tržištima koja se razvila od njegovih najava 2. travnja utjecala na njegovo razmišljanje.

Iako je danima inzistirao da se njegova politika nikada neće promijeniti, novinarima je u srijedu rekao: ‘Treba biti fleksibilan.‘

I dalje vrši pritisak na Kinu, drugo najveće svjetsko gospodarstvo i drugog najvećeg uvoznika u SAD. Trump je odmah podigao carinu na kineski uvoz na 125 posto s razine od 104 posto koja je stupila na snagu u srijedu.

Kineske tvrtke koje prodaju proizvode na Amazonu spremaju se podići cijene za SAD ili napustiti to tržište zbog ‘neviđenog udara‘ carina, rekao je čelnik tog najvećeg kineskog udruženja e-trgovine.

Peking bi mogao ponovno odgovoriti istom mjerom nakon što je u srijedu uveo carine od 84 posto na uvoz iz SAD-a u skladu s ranijim Trumpovim carinskim udarom. Više puta su kineske vlasti rekle da će se ‘boriti do kraja‘ u eskalirajućem trgovinskom ratu između dviju vodećih svjetskih ekonomija.

- SAD i Kina trenutno igraju moćnu igru ​​na rubu - rekao je globalni voditelj tržišta financijske korporacije ING Chris Turner.

Peking je rekao da je održao razgovore s Europskom unijom i Malezijom o jačanju trgovine kao odgovor na napetosti. Australija kaže da je odbila ponudu Kine, svog glavnog trgovinskog partnera, da zajedno rade na suzbijanju carina.

- Nećemo se držati za ruke s Kinom u pogledu bilo kakvog natjecanja koje se odvija u svijetu - rekao je zamjenik australskog premijera Richard Marles za Sky News.

Nade u državnu potporu pomogle su u poticanju kineskih dionica u četvrtak, iako je njihova valuta juan pala na najnižu razinu od globalne financijske krize.

10. travanj 2025 11:26