Stari majstori vinari Martin i Albus dobro su znali da je netaknuta priroda orahovačkoga kraja, njezina specifična, pitoma mikroklima i prirodna raznolikost, idealna za uzgoj vinove loze i vinarstvo. Upravo su zato, još potkraj 18. stoljeća, podno obronaka Papuka počeli proizvoditi vina kompleksna okusa i iznimne kvalitete. Tu je tradiciju, a i njima u čast, nastavila najveća vinarija u kraju, PP Orahovica, koja linijom premium mladih vina – Martin Albus, lansiranom 2021., osvaja vinoljupce i enologe. No, kako se pokazalo, taj plodan, pitomi slavonski kraj nije samo idealan za proizvodnju vina već i uzgoj drugih sorti, pa je PP Orahovica danas ponosni vlasnik više od 600 hektara nasada lješnjaka, što je čini najvećim proizvođačem lješnjaka u regiji. Plantaže smještene uz rub Parka prirode Papuk podignute su prema najvišim svjetskim standardima i daju oko 700 tona lješnjaka različitih sorti, koje plasira na domaće, ali i strano tržište.
Svjetska priznanja
Dio uroda odlazi na proizvodnju likera, pa je tako tehnologinja iz Martina Albusa Ivana Božiček navela da se s nasada i plantaža izdvajaju ogromne količine lješnjaka. Točnije, izdvojeni se lješnjaci tostiraju i maceriraju puna tri mjeseca, a čak ih 650 kilograma ide na tisuću litara alkohola. Da se u proizvodnji likera, kao i u vinima, drže visokih standarda kvalitete potvrđuje i uspjeh na prestižnoj dodjeli nagrada za najbolje destilate svijeta – ‘IWSC‘. Upravo je orahovačkom proizvodu žiri dodijelio najviši broj bodova (99) i nagradio ga ‘Izvanrednim zlatom‘. Martin Albus je, dakle, svoju ponudu proširio i na likere, trenutačno nudi tri vrste koje, poput vina, plasira putem kanala HoReCa i pojedinih vinoteka. Inače, u posljednje četiri godine vinarija tržište osvaja svojom single vinyard linijom. Točnije, nudi šest sorti vina za čiju je proizvodnju grožđe ručno ubrano s isključivo jednog položaja (Albus ili Martin). U kolekciji se tako može pronaći Frankovka, Silvanac zeleni, Pinot sivi, Sauvignon, Rose i Grande Cuvee, od kojih svaki, kako poručuju iz PP Orahovice, ima svoj jedinstven karakter i priču. Sauvignon, kažu, osvaja mirisnim notama, Silvanac zeleni donosi bogatstvo okusa, Pinot sivi očarava elegancijom, Rose osvježava svojom živahnošću…
Inzistiranje na kvaliteti
Ta kompleksna vina istaknutog terroira uzgajaju se na pomlađenim i osuvremenjenim položajima Martin i Albus. Položaji su imena dobili po starim majstorima vinarima i vinogradarima – Martinu Nagyiju, orahovačkom plemiću koji je 1894. sagradio prvi vinski podrum u orahovačkom kraju, a Albus se brinuo o vinogradima te inzistirao na single vineyard pristupu. U Martinovom vinskom podrumu ukopanom ispod položaja Albus i danas se čuvaju vina; ona u inoks-tankovima zadržavaju primarne arome, a čuvena Frankovka svoju raskoš i plemenitost pokazuje odležavanjem u barrique-bačvama. Vina Martin Albus na svjetskim su natjecanjima dosad osvojila zlatnu, šest srebrnih i četiri brončane medalje, a kako su rekli iz PP Orahovice, za ta su priznanja zaslužni upravo njihovo inzistiranje na kvaliteti i single vineyard pristupu. PP Orahovica pod brendom Martin Albus na tržište svake godine plasira oko milijun vina, što je svrstava među deset top vinara u Hrvatskoj, a ujedno je i najveći proizvođač lješnjaka i slatkovodne ribe u Hrvatskoj.
Sadržaj nastao u suradnji s kompanijom PP Orahovica