Hrvatska je proširila spisak voća i povrća koje mora proći fitosanitarni nadzor na granici ako dolazi iz trećih zemalja. U tome društvu iznenađujuće se našla i Srbija, piše srpska Politika.
"Srbija mora preuzeti kontramjere, da bi se pronašlo rješenje koje će biti u obostranom interesu," izjavio je generalni tajnik Ministarstva vanjskih poslova Srbije Veljko Odalović.
Hrvatska je odredila i takse koje su 22 puta više od dosadašnjih, piše Politika, navodeći da taj potez neće ostati bez odgovora Beograda.
>>>MVEP objavio aktualna granična pitanja s BIH, Crnom Gorom i Srbijom
Kako prenosi list, manevarski prostor Srbije je sužen, jer nijedna odluka koju bi Srbija donijela ne bi se mogla odnositi samo na Hrvatsku nego trgovinu s Europskom unijom.
Međutim, kako list neslužbeneo doznaje, odgovor Srbije mogao bi da, na primjer, bude "detaljnija kontrola kamiona koji dolaze iz Hrvatske", što bi bila jasna poruka "RH da ono što rade moraju prekinuti".
"Najnovijom odlukom da promjeni pravilnik o inspekcijskom nadzoru i poskupi naknade za kontrolu hrane koju uvozi, Hrvatska je pokazala da ne odustaje od ekonomskog patriotizma, ali u ovom slučaju i preko leđa srpskih poljoprivrednika", navodi Politika.
>>>Aktivacija ‘novog’ graničnog pitanja: Beograd tvrdi da su dunavske ade srpske
Nove cijene takse su 22 puta više od dosadašnjih - umjesto 90 kuna (12 eura) sada ih naplaćuju 2.000 (270 eura), piše list.
"Jasno je kako će se nove mjere odraziti na zemlje iz regije koje nisu članice Europske unije, prije svega Srbiju, Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, jer je na proširenoj listi praktično sve voće i povrće koje se uzgaja na ovim područjima i izvozi iz Srbije", stoji u tekstu.
"Usklađivanje odgovora"
I vlasti u Bosni i Hercegovini reagirat će na odluku Hrvatske o povećanju pristojbi za nadzor kvalitete voća i povrća koje se uvozi iz inozemstva, jer smatraju da takva mjera nije sukladna pravilima zajedničke politike Europske unije, najavio je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
U izjavi koju je u srijedu prenio portal "Slobodna Bosna", Šarović je kazao kako u BiH kao i u Srbiji dijele stajalište da Hrvatska povećanjem pristojbi zapravo uvodi tzv. necarinske barijere, što je protivno odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
"Danas ćemo se konzultirati s nadležnim agencijama u BiH, a razgovarat ćemo i s kolegama u Srbiji i Makedoniji kako bismo uskladili naš odgovor. Preuranjeno je reći kakav će biti naš odgovor, ali mogu potvrditi da ćemo zaštititi naše poljoprivredne proizvođače u istoj mjeri kako ih štiti Hrvatska“, izjavio je Šarović.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH nije potvrdio, ali ni zanijekao najave kako bi države pogođene odlukom Hrvatske odgovorile istom mjerom, odnosno povećanjem vlastitih pristojbi za fitosanitarni nadzor što bi onda poskupjelo uvoz hrvatskih poljoprivrednih proizvoda.
U BiH su izračunali kako je Hrvatska svoje pristojbe povećala za čak deset puta pa uz takva dodatna izdvajanja niti jedan proizvođač voća i povrća iz BiH ne može biti konkurentan na hrvatskom tržištu, prenosi Hina.