Elisabetta Capannelli imenovana je za novu voditeljicu Ureda Svjetske banke za Hrvatsku i Sloveniju, a na novu dužnost dolazi s mjesta direktorice za Rumunjsku i Mađarsku, objavljeno je u srijedu iz Svjetske banke.
Capannelli, državljanka Italije, na svoju novu dužnost dolazi s 25 godina iskustva na području razvoja, kao i s iskustvom rada u više od 30 zemalja, pri čemu se bavila pitanjima makroekonomije, urbanog razvoja, infrastrukture i upravljanja, ističu iz Svjetske banke.
>>>Svjetska banka podigla procjenu rasta hrvatskog gospodarstva za 2017. na 2,9 posto
Međunarodnu karijeru je započela 1992. godine u Aziji radom u Azijskoj razvojnoj banci u Manili, odakle je prešla u Svjetsku banku 1998. godine. Od 2005. do 2008. priključila se Europskoj komisiji, gdje je bila i savjetnica Joaquina Almunije, tadašnjeg povjerenika za ekonomske i monetarne poslove zadužena za međunarodni portfelj, skupine G7, G8 i G20 te međunarodne financijske institucije.
Zadnje četiri godine Capannelli bila je direktorica Svjetske banke za Rumunjsku i Mađarsku sa sjedištem u Bukureštu, navodi se u priopćenju.
Capannelli će na dužnosti voditelja ureda u Zagrebu zamijeniti Carlosa Pineruu, koji je ured za Hrvasku i Sloveniju vodio od rujna 2014. godine. Otkako se 1993. godine priključila Svjetskoj banci, Hrvatska koristi financijsku i tehničku pomoć, strateške savjete i analitičke usluge koje pruža ta globalna razvojna institucija.
>>>Svjetska banka odobrila kredit za ‘jačanje prihoda, smanjenje troškova i duga cestovnog sektora’
Svjetska banka do danas je osigurala potporu za 54 projekta u iznosu od oko 3,9 milijardi američkih dolara. Portfelj u Hrvatskoj obuhvaća zajmove u iznosu od 970 milijuna američkih dolara te tehničku pomoć, između ostalog na područjima prostorne analize siromaštva, konkurentnosti poslovnih klastera, analize javnih izdataka za znanost i inovacije, lakoće poslovanja (Doing Business), itd.
Oko dvije trećine financijskog angažmana Svjetske banke u Hrvatskoj pokriva prometni sektor, a otprilike 20 posto sredstava podržava projekte na području društvene uključenosti, zemljišnih knjiga i inovacija.
Projekti uključuju i znatnu podršku javnoj upravi, čime se Hrvatskoj pomaže da što bolje iskoristi članstvo u Europskoj uniji, i sredstva iz fondova EU, stoji u priopćenju Svjetske banke.