Aktualno
StoryEditor

Pravda za sve: Ako na livadi nema stoke, nema ni novca iz Ruralnog razvoja

13. Kolovoz 2018.

Nazvao me poduzetnik stočar koji se prijavio za mjere iz Fonda za ruralni razvoj i kaže mi da ne može dobiti novac iz Fonda jer ne ispunjava uvjete zato što nema krava na livadi. Nešto mi tu nije bilo jasno jer je u veljači donesen Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi u kojem je (čl. 15. st. 3.) izbačena obveza uvjetnih grla, čime je taj članak usklađen s propisima Europske unije.

Potražio sam to i kad sam našao, rekao sam to poduzetniku, a on se slatko nasmijao rekavši mi da malo bolje pročitam Pravilnik. Upozorio me na nekoliko članaka u njemu u kojima se i dalje traže uvjetna grla, negdje 0,3 (tri krave na hektar), negdje 0,5 (pet krava).

>>>Pravda za sve: Ako je porezni dug otišao u zastaru, poreznici to moraju priznati

Poduzetnik se ljuti na ljude u Ministarstvu poljoprivrede tvrdeći da su i ovaj put izigrali Europsku komisiju. Naime, spomenuta promjena u čl. 15. posljedica je prijave nekoliko stočara Bruxellesu da Hrvatska nameće stočarima uvjetna grla kako bi dobili potporu iako to ne smije činiti, odnosno potpora se dobiva za održavanje površina, a ne za stado, a hoće li vlasnik livadu kositi ili će dovesti krave da je pasu, ovisi o njemu.

Hladni tuš

Dugo se ministar Tomislav Tolušić oglušivao na tvrdnje stočara, ali kad je stigao ‘pravorijek‘ iz Bruxellesa, morao je ustuknuti. I upravo kad su stočari mislili da su postigli svoj cilj, zatekao ih je hladan tuš kad su tražili novac iz nekih mjera koje se financiraju iz Fonda za ruralni razvoj. I, zaista, u nizu članaka (čl. 68. st. 1. točka 6.; čl. 71. st. 1. točka 7.; čl. 112. st. 4.; čl. 117. st. 7.; čl. 122. st. 7.; čl. 123. st. 5.) ostala je obaveza uvjetnih grla kako bi se dobila potpora.

>>>Pravda za sve: Vlasnik betonare Krešimir treba pozvati poduzetnike na ručak

Zamolio sam Ministarstvo poljoprivrede da mi objasni što to točno znači, odnosno, ako je EU odlučio da nema uvjetnih grla i ako je to brisano (čl. 15. st. 3.), zašto se u ostalim člancima Pravilnika pojavljuje obveza uvjetnih grla. Iz Ministarstva poljoprivrede dobio sam odgovor da je vezivanje uvjetnih grla uz površinu bio uvjet za proizvodno nevezane mjere potpore po površini (pašnjaci) iz Programa izravnih plaćanja ili, kako mi to volimo reći, poticaja.

Iako je Ministarstvo poljoprivrede po nalogu iz Bruxellesa ukinulo uvjet da stočar mora imati tri ili pet krava po hektaru želi li dobiti poticaje, dio stočara tvrdi da je taj uvjet i dalje ostao. Međutim, riječ je o novcu iz Fonda za ruralni razvoj, a taj uvjet nabave stoke Bruxelles ne osporava.

– U skladu s EK-ovim zahtjevom taj smo kriterij uklonili iz Pravilnika za 2018. i pri izravnim plaćanjima više se ne uvjetuje dodjela potpore prema površini pašnjaka s brojem uvjetnih grla – poručuju iz Ministarstva.

>>>Pravda za sve: Državno sudbeno vijeće poručuje – Ignorirajmo Ustav!

Kad je riječ o navedenim spornim člancima u kojima se dodjela novca uvjetuje uvjetnim grlima, u Ministarstvu ističu kako nije riječ o izravnim poticajima, nego o mjerama iz Programa ruralnog razvoja. U sklopu tih mjera, kažu, dopušteno je vezivati potporu po površini pašnjaka uz proizvodnju, odnosno uz uvjetna grla.

To je tako

Dakle, u Ministarstvu su ostavili uvjetna grla u Pravilniku kad su u pitanju mjere iz Ruralnog razvoja, a kako ja nisam bio siguran da je to tako, zamolio sam Predstavništvo EK-a u Zagrebu da mi to prokomentira. Osim toga, kako me upozorio poduzetnik, u čl. 2. st. 1. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 640/2014 piše da su mjere potpore povezane s površinom mjere ruralnog razvoja ili se pak potpora temelji na veličini prijavljene površine, a ne na utvrđenom broju životinja u ekološkom uzgoju, prinosu ili količini proizvoda.

Pozivamo poduzetnike da iznesu svoje probleme. Tragom vaših napisa, upućivanjem na apsurde u pojedinačnim slučajevima upozoravat ćemo na nedostatke sustava u cijelosti i tako poduprijeti čitatelje Lidera kao pojedince u njihovim neravnopravnim sporovima s glomaznom državnom upravom. E-pošta: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. Tel. 01/6333-548 Adresa: Edis Felić, Lider, Savska 41, 10144 Zagreb

Očekivao sam odgovor od Predstavništva EK-a, no samo su me nazvali telefonom i rekli da je tumačenje Ministarstva poljoprivrede ispravno i da stočari koji žele novac iz Fonda za ruralni razvoj moraju nabaviti krave ili koze… Može se sada moj sugovornik čuditi tomu, ali to je tako. Njemu i svim stočarima koji su ostali razočarani jer nisu dobili novac koji su mislili da im pripada savjetujem da od iduće godine pokušaju ispuniti uvjete, odnosno da ulože u stoku, jer u Ministarstvu poljoprivrede očito nemaju namjeru mijenjati svoje stajalište.

POST SCRIPTUM

Kad sam poslao upit Predstavništvu Europske komisije u Zagrebu, kao što je navedeno u tekstu, odande me telefonom nazvala jedna osoba i rekla da Ministarstvo ima pravo. Zamolio sam je da mi e-poštom odgovori na pitanja, odnosno da to što tvrde u Predstavništvu napiše i pošalje. Odgovor nisam dobio jer mi je rečeno da je ta tema komplicirana i da bi odgovor bio vrlo dug kako bi mi se obrazložilo zašto je to tako. Iako sam izrazio spremnost da pročitam dug i kompliciran odgovor, na kraju sam popustio i zamolio sam je da mi barem napišu samo to da Ministarstvo ima pravo. Nažalost, ni to nisam dobio. Vjerujem toj osobi, ali ipak me malo muči to što nisam dobio i službeni odgovor od Predsjedništva Europske komisije u Zagrebu.

01. studeni 2024 00:52