Bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt govorila je o krizi u Agrokoru, odnosno mogućim pravnim posljedicama za vlasnika koncerna Ivicu Todorića gostujući na televiziji N1.
"Ovo je jedna lepeza kaznenog djelovanja u gospodarskom poslovanju, možemo govoriti od minimalnih kazni pa sve do osam godina zatvora. Nemate kazni za ovaj gospodarski ponor, ovo što se dogodilo obiteljskim gospodarstvima... Nijedna kazna nije tu dovoljna. Utvrdit će se sve: tko je što i kada znao," izjavila je Škare-Ožbolt vezano uz dvostrukim financijskim izvještajima o kojima je za N1 progovorio bivši direktor u Agrokoru Čedo Žic.
Na pitanje smatra li da bi se DORH trebao pozabaviti onime što je posrijedi iza izjava Ante Ramljaka o financijskom stanju u Agrokoru, Škare-Ožbolt kazala je kako smatra da se DORH već bavi time te da nije presedan što mu je Vlada odobrila dodatna sredstva za istragu jer se već dodijelilo 11 milijuna za suđenja generalima.
“Mislim da se DORH već bavi time, policija je davno ušla u Agrokor. Ovo su čini mi se sve konkretne najave koje idu u tom smjeru. Jedna faza je završila, došlo se do određenih relevantnih podataka i sada je ovo uvod u ono što slijedi, da će DORH imati posla ovdje. Sve ovo govorim uvjetno jer treba dokazati, ali ovakvi aranžmani koji su se dogovarali, velika dubioza koja je nastala… Uskoro će se dobiti prava slika financijskog stanja u Agrokoru.”
>>> DORH-u odobreno 5 milijuna proračunskih kuna za utvrđivanje mogućih nepravilnosti u Agrokoru
Na pitanje sugerira li nastup povjerenika Ramljaka činjenicu da je sve znao i prije Nove godine, odnosno da je kompletna politika sve znala prije, odgovara potvrdno.
"Čini mi se da je puno širi krug ljudi i veća grupacija znala što se zbiva od onoga kako se sada stvara percepcija. Svi su sve znali, a sada ispada da nitko ništa nije znao. To je jedno ustaljeno ponašanje u Hrvatskoj. Kada se ovakav koncern zadužuje u inozemstvu, netko to u Vladi mora znati. Ovdje su neke strateške orijentacije dovedene u pitanje. Otvoren je ponor u koji je morala intervenirati izvršna vlast i tko zna koliko će još puta morati intervenirati. U Francuskoj imate strateške komapnije koje uvijek s Vladom dogovaraju kuda će ići razvoj, iako su privatne. Ovdje se nije dogovaralo ili se odobravalo prešutno."
>>>Plenković: Nisam znao za krizu u Agrokoru
Prema njezinom mišljenju nije bitno što trenutno nemamo ministre pravosuđa i unutarnjih poslova s obzirom na to da ministarstva ne provode istrage, već to čini DORH. Negirala je mogućnost da na mjesto ministrice pravosuđa ponovno sjedne ona. U stvaranju parlamentarne većine mogla bi se dogoditi iznenađenja smatra.