Sandra Švaljek (Nezavisna lista Sandre Švaljek), Anka Mrak Taritaš (Građansko liberalni savez) i Tomislav Tomašević (Zagreb je naš!) najavili su u četvrtak u stanci sjednice zagrebačke Gradske skupštine u izjavi novinarima kako neće podržati predloženi plan gospodarenja otpadom, jer nije dovoljno dorađen.
Sandra Švaljek (Nezavisna lista) smatra kako bi bilo odgovorno da plan gospodarenja otpadom ne prođe te izrazila nadu da neće doći do političke trgovine među vladajućom većinom u Gradskoj skupštini, jer taj plan nije dovoljno dobar za Zagreb i Zagrepčane. Nije dao odgovore koje je trebao i definirao lokacije na kojima bi se trebale naći pojedine građevine za gospodarenje otpadom, konkretno za kompostanu u Obreščici i za građevinski otpad u Podsusedu.
>>>Bandić odbio povući Plan gospodarenja otpadom s dnevnog reda
- Građani Brezovice i Podsuseda nisu dobili odgovarajuće odgovore, oni ne znaju što će tamo biti i s pravom se boje za kvalitetu života kada se jednom izgrade ti objekti. Plan gospodarenja otpadom je definirao te lokacije kao konačne, a nije ih propitivao, odnosno nisu napravljene studije o njima, ustvrdila je Švaljek.
Pitanje Imunološkog treba rješavati država, a ne Grad
Vezano uz Imunološki zavod rekla je kako je strateški interes RH da ga se sačuva i da se krvni pripravci proizvode u Hrvatskoj, ali da to pitanje treba rješavati država, a ne grad Zagreb koji ima puno drugih neriješenih pitanja od važnosti za Zagrepčane i njima se treba baviti - komunalna infrastruktura i moderan sustav gospodarenja otpadom, poručila je Švaljek.
Anka Mrak Taritaš (GLAS) najavila je kako neće podržati plan gospodarenja otpadom, no kako je njihova briga nastaviti na tome raditi. Tražili smo da nam se dostavi analiza koliko će koštati spremnici i njihovo ograđivanje i dobili smo vrlo općenit odgovor. Gradonačelnik se treba baviti komunalnim poslovima, gubitak u proračunu 385 milijuna kuna, a gradonačelnik namjerava obavezati Grad za još 110 milijuna kuna za Imunološki i to je samo početak.
>>>Bandić očekuje da će zagrebačka Skupština prihvatiti njegov plan gospodarenja otpadom
- Gradonačelnik se ponaša kao vlasnik tvrtke, a s druge strane, slivnicima se ne bavi grad Zagreb nego to daje u koncesiju. Očito je ušao u neke druge poslove i to treba jasno reći, vjerojatno će se pojaviti još neke tvrtke u dubiozama i građani Zagreba će plaćati neke druge stvari, upozorila je Mrak Taritaš.
I Tomislav Tomašević (Zagreb je naš!) je najavio da neće podržati plan gospodarenja otpadom jer se ne poštuje hijerarhija prema kojoj je najprije potrebno voditi računa o nastanku otpada i za te mjere je predviđeno samo oko 15 milijuna kuna u odnosu na obradu otpada na koju se predviđa potrošiti više od milijarde kuna.
>>>Građani prosvjedovali protiv skladištenja otpada u bivšoj podsusedskoj cementari
S druge strane odlagalište otpada Jakuševec Prudinec bilo je, prema prostornom planu, predviđeno zatvoriti do 2010. , pa se odgodilo na 2015. te na 2018. što se također prekršilo i sada se novim planom gospodarenja otpadom nema više predviđenog roka za to niti u prostornom planu, upozorio je Tomašević.
- Prema tome odlagalište otpada Jakuševec Prudinec može raditi još 10 godina i zato nećemo podržati plan gospodarenja otpadom, najavio je Tomašević.
Mikulić: Bandić treba povući Plan gospodarenja otpadom
Klub HDZ-a razumnom odlukom smatra da gradonačelnik Milan Bandić povuče s dnevnog reda svoj prijedlog Plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba kako bi se on doradio, a ako Bandić to ne učini, HDZ će kod glasovanja biti suzdržan, najavio je predsjednik zagrebačkog HDZ-a i Gradske skupštine Andrija Mikulić.
- Da sam predlagatelj i da vidim da prijedlog koji sam predložio nije dobar i kvalitetan da mogu skupiti većinu, ja bih prijedlog povukao i tako bi si otvorio mogućnost da na sljedeću sjednicu predložim taj prijedlog u izmijenjenom obliku, kazao je Mikulić novinarima u stanci sjednice Gradske skupštine.
>>>MZOE: Jedinice lokalne samouprave do danas morale donijeti odluku o odvojenom prikupljanju otpada
Iznio je stav Kluba HDZ-a da za takav plan, dokument koji se donosi za šest godina, nije bila dobra i kvalitetna komunikacija po pitanju gospodarenja otpadom u gradu.
- Klub HDZ-a drži da ovaj prijedlog nije onakav kakav bi trebao biti, da jednostavno nije dovoljno i kvalitetno iskomuniciran s ljudima na terenu, sa stanovnicima određenih kvartova i stanovnicima grada Zagreba, da te komunikacijske kanale treba još bolje i kvalitetnije odraditi i u jednoj sinergiji da svi zajedno donesemo bolji i kvalitetniji prijedlog Plana gospodarenja otpadom Grada Zagreba. Klub će biti po ovoj točki suzdržan, najavio je.
Bandić još uvijek ima mogućnost povući Plan s dnevnog reda
Prema tome, istaknuo je, Bandić kao predlagatelj još uvijek ima mogućnost tu točku povući prije nego počne rasprava, napominjući kako se po skupštinskom Poslovniku, ako ta točka ne prođe na sjednici, u sljedeća tri mjeseca ne može donijeti novi Plan.
>>>HSLS: U sustavu gospodarenja otpadom treba naći dugoročna i kvalitetna rješenja
Upitan zašto Klub HDZ-a nije glasovao o povlačenju te točke s dnevnog reda sjednice, Mikulić je rekao kako za to nema potrebe, jer ako prijedlog Plana predlagatelj ne bude povukao, HDZ će o tome raspravljati, ali će kod glasovanja biti suzdržan.
Novinare je zanimalo i hoće li taj stav HDZ-a o Planu gospodarenja otpadom, za kojeg je pročelnica Mirka Jozić rekla da je dobar i kvalitetan, a Bandić izrazio uvjerenje da će proći na skupštinskoj sjednici, poljuljati odnos u tripartitnoj vladajućoj koaliciji u Skupštini, u kojoj su Bandićeva stranka MB 365, HDZ i Neovisni za Hrvatsku.
U vladajućoj koaliciji nema problema
- Mi imamo sporazum o koalicijskoj suradnji koji se temelji na naših 17 projekata. Vi znate da sam ja uvijek govorio da je jedino ispravno ako smo sjedili za stolom kada smo govorili o našoj, kao što vi lijepo kažete tripartitnoj koaliciji u Skupštini, onda očekujem najmanje onu razinu da sjednemo i razgovaramo koji su to potencijalni problemi u našoj koaliciji, ako ih uopće ima, odgovorio je Mikulić.
Naglasio je kako zasad on ne vidi ni jedan problem u koaliciji, jer je normalno i demokratski da bilo tko od partnera može imati svoje mišljenje na određene prijedloge.