Znanstvenici su došli do otkrića da se duboko u Sjevernom Pacifiku nalazi siva zona u kojoj već stoljećima između moćne morske struje i morskog dna stoji zarobljena oceanska voda, javlja Science Alert.
Duboka cirkulacija prevrtanja je razlog za kojeg znanstvenici smatraju da leži iza ovog fenomena, a koji već dugi niz godina zbog geometrije morskog dna spriječava duboku oceansku vodu da se probije do morske površine. Glavni je cilj istraživača otkriti starost te vode.
>>>Na Antarktiku se otvorila kolosalna ‘tajanstvena’ rupa
Zbog topografije morskog dna i činjenice da ‘zarobljena‘ voda gotovo nikada ne dopire do morske površine, koncentracija kisika u sivoj zoni je niža u usporedbi s vodom koja se nalazi bliže površini. Iako je teško vjerojatno da se u tom području nalaze oblici života, ne znači nužno, objašnjavaju znanstvenici, da je riječ o mrtvoj zoni.
>>>Rastući Pacifik progutao osam otoka
Istraživači sada nastoje otkriti što to znači za oceanski sustav u cjelini. Objašnjavaju da kada siva zona zarobi staru oceansku vodu, također zarobljava hranjive tvari i ugljik koji ima izravan utjecaj na sposobnost oceana da utječe na klimu tijekom vremena. Iako je ovo otkriće za sada pronašlo odgovor na jedno pitanje, otvorilo je niz pitanja koja se odnose na buduće utjecaje klimatskih promjena i ekologiju oceana.