Na predstavljanju aktualne runde poreznih promjena osjetili su se prozvanima i poduzetnici za koje je rečeno da su dobit od poslovanja, umjesto da je ulažu u razvoj biznisa, najviše investirali u kupnju i gradnju apartmana i nekretnina. Iako su djelomično amnestirani objašnjenjem okolnosti koje su poticale na to da se višak sredstava ulaže u nekretnine, ostala je sjena ‘špekulativnih razloga‘.
Tragom toga pregledali smo kakav je ‘investicijski kapacitet‘ članova Vlade, koliko oni ulažu u biznis.
Petoricu ulaganja ne zanimaju
Prema imovinskim karticama, Plenković i njegov kabinet imaju u dionicama i vlasničkim udjelima u tvrtkama te fondovima, obveznicama i trezorskim zapisima 1,6 milijuna eura. Malo ili mnogo? To se može procijeniti samo na osnovi ukupnog imovinskog portfelja svih ministara (zajedno s njihovim bračnim drugaricama i drugovima), a koji iznosi 12,7 milijuna eura. Dakle, u biznisu imaju oko 12 posto ukupne imovine.
Petorica ministara nemaju aktivnu imovinu (Fuchs, Šipić, Anušić, Habijan i Piletić), trojica samo obveznice (Butković, Erlić i Medved), a sedmero ministara ima 19 dioničkih paketa. Najpopularnije su HT-ove dionice: pakete iz ‘narodne privatizacije‘ ima šestero ministara, a ostale dionice podijeljene su na 12 različitih tvrtki.
Kad je riječ o dionicama tvrtki na burzi, vrijednost udjela je jasna. Za dionice koje više ne kotiraju uzeli smo nominalu, pa prema tome 1990 dionica tvrtke Blato 1902 Branku Bačiću vrijede oko 79 tisuća eura (doduše, prema SKDD-u, njegova supruga u međuvremenu je malo povećala broj dionica na 2206, što je 11,23 posto vlasničkog udjela). Marija Vučković ima najveći udjel imovine iz biznisa – gotovo 60 posto – zahvaljujuću prošlogodišnjoj neto dobiti suprugove tvrtke Cella Logistics od 217 tisuća eura.
Grlić Radman diže prosjek
Marko Primorac najraznovrsniji je ulagač na burzi, ima dionice sedam tvrtki: dva ‘privatizacijska‘ paketa HT-a (po 63 dionice), Božjakovine (32 dionice), Slatinske banke (21), po osam dionica Končara, Liburnia Riviera Hotela i FTB Turizma, koji je u međuvremenu pripojen tvrtki SNH Gama, i jednu dionicu Luxime. Najviše mu vrijede LRH-ove dionice, 3120 eura, a Primorčev ukupni dionički portfelj vrijedi gotovo 12 tisuća eura. No mnogo je više uložio u državne papire, koje je ionako sâm izdao: 90 tisuća eura u obveznice i još 40 tisuća u trezorce. Plenković je pak upisao obveznice za 30 tisuća eura i ima 10 tisuća u trezorcima, ali najveći ‘obvezničar‘ ipak je Gordan Grlić Radman – 170 tisuća eura.
Poznato je da on ima i najveću vrijednost u dionicama; procijenili smo je na gotovo milijun eura. Samo 20,56 posto Agroproteinkinih dionica donijet će mu dobit od 786.600 eura za prošlu godinu. Taj smo iznos stavili u njegov poslovni portfelj jer se nismo upuštali u procjenu tvrtkine vrijednosti.
Uostalom, dobit iz prijašnjih godina već je evidentirana u drugim oblicima vlasništva. Grlić Radman ima najveći nekretninski portfelj, vrijedan 1,83 milijuna eura, i najveću štednju, 1,25 milijuna eura, a ukupna imovina penje se na više od četiri milijuna eura. Kad bi se njega izuzelo iz ove inventure, ostatak članova Vlade raspolaže imovinom od 8,66 milijuna eura, od čega je samo 2,5 posto (224 tisuće eura) poslovne, aktivne imovine.
Tko mora imati alarm u stanu
Dvije trećine imovine otpada na nekretnine – kuće, stanove, građevinsko zemljište, šume, njive, vinograde, vrtove, pašnjake i livade – ukupno 135 nekretninskih čestica, ali to je znatno više od stvarnog broja nekretnina, jer se svaka parcela prijavljuje kao posebna, pa prema imovinskoj kartici Bačić ima čak 29 nekretninskih čestica.
Plenković i njegova ekipa za 75 nekretnina navode da su u cijelosti ili dijelom stečene nasljedstvom ili darovnim ugovorom. Te djedovine i darovi ukupno vrijede četiri milijuna eura, što je 47 posto nekretninskog portfelja. Može se reći da su članovi Vlade gotovo trećinu ukupne imovine stekli nasljedstvom. Naizgled mnogo, ali vjerojatno je slična situacija i s drugim građanima.
Ministarski (privatni) vozni park nije nimalo impresivan: najvrjedniji je BMW 520dn iz 2017., koji je Primorac početkom 2023. procijenio na 25.000 eura.
Od ostalih zanimljivosti Radovan Fuchs prijavio je zbirku umjetnina vrijednu 153 tisuće eura, dvije lovačke puške ukupno vrijedne 10.000 eura te sat od 9290 eura. Nina Obuljen Koržinek ima umjetnina za 120.000 eura, a skupocjene satove imaju i Vili Beroš (4645 eura) te Grlić Radman (3.000 eura). Oni zasigurno imaju i dobre protuprovalne sustave.