Biznis i politika
StoryEditor

Rast proizvođačkih cijena u Hrvatskoj dvostruko snažniji od europskog prosjeka

04. Rujan 2024.
foto Shutterstock

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i u Europskoj uniji porasle su u srpnju za 0,8 posto u odnosu na lipanj kada su prema blago podignutim podacima Eurostata uvećane za 0,6 posto. Najviše su na oba područja porasle cijene energenata, i to za 2,8 posto u eurozoni i za 2,5 posto u EU, pokazuje izvješće Eurostata. U ostalim sektorima zadržale su se, više-manje, na lipanjskoj razini. Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i u EU kliznule su za 0,1 posto. 

Daleko su najviše u srpnju na mjesečnoj razini porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Bugarskoj, za 3,6 posto. Slijede Grčka i Rumunjska s rastom proizvođačkih cijena za 2,9 odnosno za 2,7 posto. U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u srpnju porasle za 1,7 posto u odnosu na lipanj, najsnažnije u gotovo dvije godine. U prvom ljetnom mjesecu uvećane su za 0,9 posto, pokazuju Eurostatove tablice. Najviše su pak pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Švedskoj i Finskoj, za 0,9 odnosno za 0,7 posto.

Na godišnjoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda smanjile su se u srpnju za 2,1 posto u eurozoni i za 1,9 posto u EU, pokazuje izvješće. U lipnju su bile pale za 3,3 posto u eurozoni, prema blago revidiranim podacima, i za 3,1 posto u EU.

Daleko najveći pad proizvođačkih cijena na godišnjoj razini bilježio je energetski sektor, za 6,9 posto u eurozoni i za 5,9 posto u EU. Pale su i cijene u sektoru intermedijarnih dobara, za 1,2 posto na oba područja. Najviše su pak poskupjela kapitalna dobra, za nekih 1,4 posto. Slijedi netrajna potrošačka roba s rastom cijena za otprilike jedan posto. Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih dobara na oba su područja bile više za 0,2 posto nego prije godinu dana.

Najviše su u odnosu na prošlogodišnji srpanj pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Slovačkoj, za 18,9 posto. Slijede Luksemburg i Latvija gdje su se smanjile za 6,7 odnosno za šest posto. Pad proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda bilježila je u srpnju i Hrvatska, za 4,5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U lipnju bile su niže za 4,8 posto nego godinu dana ranije. Najviše su pak porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Irskoj, za 6,1 posto. Slijede Rumunjska i Portugal gdje su uvećane za 2,7 odnosno za dva posto.

16. rujan 2024 12:11