Pravda za sve
StoryEditor

Poreznici novčano kažnjavaju neznanje poreznih obveznika

13. Studeni 2014.

Nazvao me prijatelj i nervoznim mi glasom rekao kako ima veliki problem s Poreznom upravom jer traže da plati više poreza nego što je računao. Riječ se o sveučilišnom profesoru, garantiram za njegovu čestitost jer ga znam još iz studentskih dana, a i kod istog smo profesora isti dan i diplomirali.

Bio je odličan student, a kasnije je nastavio znanstvenu karijeru. Pitam ga šta je bilo, a on meni veli da je dobio privremeno porezno rješenje koje ga je šokiralo. Napravio je godišnju prijavu poreza samo, kako kaže, zbog 1300 eura zarađenih u inozemstvu, a riječ je o znanstvenom radu objavljenom u jednom stranom časopisu. Na taj prihod iz inozemstva nije plaćen porez, a na ostale prihode, koje je također naveo u poreznoj kartici, njegov je poslodavac već platio porez. Ti ostali prihodi također su honorari od znanstvenih radova objavljenih u znanstvenim časopisima i ukupno iznose 14 tisuća kuna.

Tri propuštene prilike – U ovom privremenom poreznom rješenju Porezna uprava zaračunala mi je porez ne samo na 1300 eura (odnosno 9840,72 kune), nego i na dodatne honorare za koje je moj poslodavac već platio porez. Kao rezultat toga, zbog 1300 eura zarađenih u inozemstvu moram platiti oko 1000 eura dodatnog poreza. To znači da je dio dodatnih prihoda dvostruko oporezovan – zaključio je moj prijatelj.

Sva je prilika da je izgubio više od pet tisuća kuna zbog toga što nije konzultirao stručnjake. Naime, kako objašnjava porezna savjetnica Marija Zuber, imao je triput priliku riješiti taj problem i sva je tri puta zeznuo.

Prvi put, kada je dobio honorar, trebao je u roku od osam dana otići platiti porez na 1300 eura honorara i on bi iznosio 268 eura. Da je to uradio, ne bi ni trebao podnositi poreznu prijavu. No iako to nije učinio, gospođa Zuber kaže da je taj porez mogao platiti sve do zadnjeg dana prošle godine uz obrazloženje zašto tek sada to radi. Ni to nije uradio jer je smatrao da će u veljači ove godine podnijeti prijavu te će mu se obračunati porez.

Iz Porezne uprave kažu da je u slučaju neplaćanja poreza na taj honorar moj prijatelj imao obvezu podnijeti poreznu prijavu u kojoj je bio obvezan prijaviti honorar iz inozemstva i dohodak od nesamostalnog rada. Honorar ostvaren u Hrvatskoj za koji je već plaćen porez nije morao prijavljivati. No, ističu u Poreznoj upravi, ako uz dohodak za koji je obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu i dohodak od nesamostalnog rada porezni obveznik iskaže i dohodak iz ostalih izvora, obvezan je iskazati ukupno ostvareni dohodak.

Kažnjavanje poštenih Dakle pogriješio je jer je u poreznoj prijavi naveo sve dohotke, koji su se zbrojili i na to je plaćen veći porez. Moj je prijatelj skupo platio danak neznanju. Kako kaže Zuber, manirom časnog čovjeka prijavio je sve prihode jer je smatrao da nema što kriti. No čak i tada je imao treću priliku da sve popravi jer je mogao do donošenja privremenog poreznog rješenja podnijeti zahtjev za ispravak porezne prijave. Nažalost, ni to nije učinio.

Ipak, smatram da mu je učinjena nepravda. Besmislen je propis prema kojem se svi honorari skupa oporezuju bez obzira jesu li za neke porezni obveznici bili obvezni prijaviti ih ili ne. Umjesto toga, bilo bi fer da poreznici eliminiraju honorare koji su nepotrebni, a ne da država uzima lovu na neznanje. Ovako je, pored toliko utajivača poreza, kažnjen pošten čovjek.

23. studeni 2024 01:35