Financije
StoryEditor

Marijeta Majer (ENNA Next): Virtualna elektrana omogućava pametno upravljanje energijom

25. Studeni 2024.
Marijeta Majer, ENNAfoto Boris Ščitar
Snaga virtualne elektrane (VPP) leži u sposobnosti optimizacije proizvodnje i potrošnje energije u stvarnom vremenu korištenjem naprednih algoritama za balansiranje elektroenergetske mreže i pružanju pomoćnih usluga operatoru prijenosnog sustava

ENNA Next (koja je donedavno nosila naziv ENNA Opskrba) širi poslovanje na obavljanje energetske djelatnosti agregiranja. Naime, nakon što joj je HERA izdala dozvolu za obavljanje agregiranja do lipnja 2029., korisnicima mreže omogućena je ponuda pametnog raspolaganja energijom u sklopu projekta virtualne elektrane (engl. virtual power plant – VPP). Direktorica Sektora energetskih projekata u ENNA Nextu Marijeta Majer objasnila je kako će ta tvrtka uslugom agregiranja omogućiti učinkovitu koordinaciju različitih djelatnosti i tako dodatno optimirati upravljanje energetskim resursima te poduprijeti stabilnost elektroenergetske mreže.

Kako razvijate projekt virtualne elektrane?

– Projekt virtualne elektrane razvija se izgradnjom digitalne platforme koja povezuje različite, distribuirane izvore energije u jedinstven, koordiniran sustav koji obuhvaća industrijske pogone, solarne i vjetroelektrane te baterijske sustave. Snaga VPP-a leži u sposobnosti optimizacije proizvodnje i potrošnje energije u stvarnom vremenu korištenjem naprednih algoritama za balansiranje elektroenergetske mreže i pružanju pomoćnih usluga operatoru prijenosnog sustava. Razvoj takvog projekta uključuje suradnju među stručnjacima iz energetike, informatike i strojarstva koji zajedno rade na razvoju platforme, optimizaciji korištenja energije i osiguravanju stabilnosti elektroenergetske mreže u stvarnom vremenu. Ključni koraci u razvoju uključuju razvoj digitalne infrastrukture, integraciju različitih izvora energije, testiranje u kontroliranim uvjetima te, na kraju, povezivanje s prijenosnom i distribucijskom mrežom.

Kako VPP optimira tržišta energije?

–​ Integracijom različitih izvora energije virtualna elektrana u stvarnom vremenu uravnotežuje proizvodnju i potrošnju, a u trenucima visoke potrošnje može aktivirati proizvodne jedinice ili smanjiti potrošnju u industrijskim postrojenjima, što smanjuje opterećenje mreže. Sustav omogućuje fleksibilnost, odnosno pomaže u uravnoteživanju ponude i potražnje, omogućava veću integraciju obnovljivih izvora i tako pridonosi održivosti energetske mreže.

Kako poduzetnici mogu iskoristiti energiju kao izvor dodatnih prihoda?

– Poduzetnici mogu proizvoditi vlastitu energiju i prodavati višak na tržištu, posebno u vremenima kad je potražnja za energijom visoka. Mnoge zemlje nude i poticaje za obnovljive izvore, pa i to pridonosi isplativosti ove opcije. Integracija baterijskih sustava omogućuje pohranu viškova energije proizvedene kad je cijena otkupa niska, a kasniju prodaju tijekom vršnih sati kad su cijene energije veće. Alternativno, pohranjena energija može se upotrebljavati u vrijeme vršnih cijena i tako ne samo da smanjuju troškove već ostvaruju i dodatne prihode. Također, sudjelovanje u pomoćnim uslugama omogućuje poduzetnicima da se koriste energijom pohranjenom u baterijama za stabilizaciju mreže i uravnoteživanje ponude i potražnje energije te dodatno povećavaju prihode. Korištenjem tih tehnologija mogu smanjiti troškove energenata, povećati konkurentnost i stvoriti nove izvore prihoda, čineći svoje poslovanje održivijim, profitabilnijim i fleksibilnijim.

Kakav je dosadašnji interes poslovnih korisnika, potrošača i proizvođača energije za VPP i inovativna energetska rješenja?

– U Hrvatskoj znatno raste interes korisnika za VPP i inovativna energetska rješenja. Poslovni korisnici, posebno u industrijskim sektorima s visokim energetskim potrebama, prepoznaju prednosti tih tehnologija u optimizaciji potrošnje energije. Isto tako proizvođači energije, posebice oni koji se koriste obnovljivim izvorima, prepoznaju prednosti virtualnih elektrana u integraciji svoje proizvodnje u energetski sustav i sudjelovanju u stabilizaciji elektroenergetske mreže. Sve te inovativne tehnologije usklađene su s ciljevima održivosti Europske unije, smanjenjem emisije CO2 i povećanjem energetske učinkovitosti, čime se pridonosi održivom razvoju. Kao ključan partner u tom procesu nudimo rješenja koja korisnicima omogućuju ne samo optimizaciju energetske potrošnje nego i veću energetsku neovisnost te stvaranje dodatnih prihoda integracijom u virtualne elektrane.

Koje su najčešće brige poslovnih subjekata kad je riječ o energetskoj učinkovitosti i koje im savjete nudite za optimizaciju troškova?

– Najveći izazovi poslovnih subjekata odnose se na visoke troškove energije, oscilacije cijena energenata i potrebu za usklađivanjem s održivom praksom. Mi im nudimo rješenja koja im pomažu smanjiti troškove energije i postići održivost. Pratimo tržišne trendove i cijene te svojim poslovnim partnerima pružamo i savjetodavne usluge kako bi optimirali potrošnju električne energije i prirodnog plina. Korištenjem naprednih digitalnih alata poput platformi za praćenje cijena te uz stručne i educirane zaposlenike omogućujemo partnerima da prepoznaju povoljne trenutke za nabavu energije i smanje izloženost tržišnim oscilacijama. To im pomaže u donošenju odluka i optimizaciji troškova. Integracijom u VPP korisnicima se omogućuje sudjelovanje na tržištu energije i ostvarivanje dodatnih prihoda. Osim toga, pomoću usluge gradnje solarnih elektrana i ugradnje baterijskih sustava poslovni korisnici mogu smanjiti troškove energenata i povećati svoju energetsku neovisnost.

Kako biste opisali trenutačnu dinamiku hrvatskog energetskog tržišta i kako ENNA Next reagira na te promjene?

– Trendovi na hrvatskom energetskom tržištu pokazuju ubrzan prelazak prema obnovljivim izvorima energije. Povećana potražnja za energijom, smanjenje ovisnosti o uvozu i ciljevi održivosti zahtijevaju ubrzano uvođenje digitalnih rješenja i decentralizirane proizvodnje energije. Naglasak je na integraciji solarnih elektrana, vjetroelektrana, hidroelektrana i baterijskih sustava uz poticanje razvoja virtualnih elektrana koje omogućuju bolju ravnotežu između proizvodnje i potrošnje energije te stabilizaciju elektroenergetske mreže. Uslugom agregiranja, skladištenjem energije i opskrbom pridonosimo smanjenju troškova i pomažemo u stabilizaciji mreže te većoj energetskoj neovisnosti. Dok Hrvatska nastoji ostvariti ciljeve energetske tranzicije, ENNA Next podupire korisnike u postizanju optimalnih energetskih rješenja koja omogućuju dugoročnu ekološku i ekonomsku korist.

Koje sve usluge ENNA Next nudi poslovnim i privatnim korisnicima te kako one odgovaraju trenutačnim tržišnim potrebama?

– Privatnim korisnicima omogućujemo prelazak na obnovljive izvore energije ugradnjom solarnih elektrana za kućanstva, u čemu smo lider na tržištu. Poslovnim korisnicima nudimo sveobuhvatna energetska rješenja u Hrvatskoj i Sloveniji, uključujući opskrbu prirodnim plinom i električnom energijom, gradnju solarnih elektrana i baterijskih sustava te otkup proizvedene energije. U sklopu usluge agregiranja korisnici mogu integrirati cijele proizvodne pogone u virtualnu elektranu, sudjelujući tako na tržištu i ostvarujući dodatne prihode. Sve učestaliji upiti kupaca povezani su i s ugovorima o otkupu električne energije (engl. power purchase agreements – PPA), čime klijentima omogućavamo stabilnu opskrbu zelenom energijom i smanjenje emisija stakleničkih plinova. Sve te usluge omogućuju našim privatnim i poslovnim korisnicima optimizaciju energetskog miksa, povećavaju njihovu energetsku neovisnost i postizanje dugoročne ekološke i ekonomske koristi, pridonoseći održivom razvoju i smanjenju utjecaja na okoliš. 

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom ENNA Next

25. studeni 2024 12:32