Konferencije i edukacije
StoryEditor

48 sati: Digitalizacija gradova poboljšava život, ali treba paziti na sigurnost

29. Studeni 2024.
Igor Ljubifoto Ratko Mavar
Pišu: Tomislav Pili i Anamarija Mujanović

Digitalizacija rada gradske uprave omogućuje donošenje odluke temeljenih na podacima, ali i značajno povećava kvalitetu života građanima. Kako izgleda aplikacija koja integrira sve što je potrebno za komunikaciju građana sa svojom lokalnom upravom pokazala je na Liderovoj konferenciji 48 sati Marijana Bogdanović, Business developer manager u tvrtki Combis. Radi se o aplikaciji OneCityApp u cloudu, a prijava korisnika se verificira putem NIAS-a.

Sučelje aplikacije sastoji se od vijesti koje se povlače sa službenih stranica, poput stranica gradske uprave, turističke zajednice ili komunalne tvrtke. Nadalje, OneCityApp šalje i obavijesti, primjerice o radovima u određenoj ulici, a moguće je te informacije slati građanima temeljem geolokacije.

– Na taj način su o radovima u svojoj ulici obaviješteni građani samo te ulice – ističe Bogdanović. Aplikacija omogućuje i plaćanje računa jednim potezom prsta te digitalno podnošenje zahtjeva za gradske usluge, poput prijave djeteta u vrtić.

image

Marijana Bogdanović, Business developer manager u tvrtki Combis 

foto Ratko Mavar

OneCityApp koristi i asistent kojeg pokreće umjetna inteligencija, a njegov je zadatak obrada često postavljanih pitanja na koje brzo odgovara. Ukoliko AI asistent nema odgovor na neko pitanje, šalje ga dalje na obradu gradskim službama. – Želimo omogućiti da građani imaju jednu aplikaciju za komunalna pitanja – poručila je Bogdanović. Kako digitalizacija gradskih servisa izgleda u praksi bila je tema panela ‘Digitalni servisi pametnih gradova‘ na koje je svoja iskustva iznio gradonačelnik Čabra Antonio Dražović.

Pomoć u svim segmentima

Jedan od najmlađih gradonačelnika u Hrvatskoj podsjetio je da je Čabar imao velikih problema s Hrvatskim šumama (HŠ) nakon što su postavljene četiri kamere za nadzor korištenja nerazvrstanih cesta. Na području Čabra upravo HŠ često koriste te ceste prilikom izvlačenja trupaca iz okolnih šuma. Naplata korištenja nerazvrstanih cesta izazvala je revolt u HŠ-u koje su na kraju i tužile grad Čabar.

– Te kamere u početku nitko nije shvaćao ozbiljno, a one su se vrlo brzo same otplatile, a od naplaćenih kazni te nerazvrstane ceste smo i asfaltirali – naglasio je Dražović. K tome, postavljene kamere spriječile su i ilegalno odlaganje otpada na divljim deponijima.

image

Antonio Dražović, gradonačelnik Čabra

foto Ratko Mavar

Kamere u Čabru postavila je tvrtka Pro alarm, a osnivač Robert Pažitka istaknuo je kako su digitalni servisi nešto što gradovima pomaže u svim segmentima. Prema njegovim riječima, gradovi se sve više oslanjaju na rješenja koja su jednostavna i za njih i za građane. Na pitanje moderatorice panela, novinarke Lidera Ksenije Puškarić, ima li razlike u rješenjima za male i velike gradove, Pažitka je kazao kako nema razlike.

– Gradski zaposlenici prolaze samo kratku obuku, tu ne mogu ništa pokvariti – naglasio je Pažitka.

image

Robert Pažitka, osnivač tvrtke Pro alarm

foto Ratko Mavar

–  Naše je iskustvo pokazalo da su se manje gradske uprave pokazale najboljima u implementaciji novih ideja - kazao je Branimir Šteko, direktor poslovnog razvoja u Končar Digitalu. - Zašto digitalizirati? Zato jer se s resursima koji su sve manji treba održati razinu javne usluge – pojasnio je Šteko. U Čabru gdje prevladaju umirovljenici u stanovništvu, prvo je trebalo provesti IT radionice kako bi ti građani mogli uopće koristiti digitalne usluge. Danas je situacija potpuno drugačija, i što se tiče informatičke pismenosti građana, tako i financijskog položaja Grada. - Dugova više nema, pa si sada možemo priuštiti usluge koje imaju drugi gradovi, poput GIS sustava, električnih bicikala, senzora za kvalitetu zraka te interaktivne table - naglasio je Dražović.

Napadi sve češći

Digitalizacija usluga povlači za sobom jedan problem, a to je osjetljivost na kibernetičke napade, koji su sve češći. Renato Totić, strategic project manager u Hrvatskom Telekomu istaknuo je kako o tome treba voditi računa.

– Ako se ne zaštiti transport podataka, imat ćemo ozbiljne probleme – naglasio je Totić. Ipak, nema pametnih gradova bez infrastrukture, dodao je Totić.

– Današnja tehnologija omogućuje da se odluke vodstva gradova temelje na podacima, poput podacima o kvaliteti zraka ili gustoći prometa – tvrdi Totić. Međutim, kad je riječ o racionalnom korištenju infrastrukture, Totić smatra da bi gradovi trebali stremiti dijeljenoj infrastrukturi.

image

Renato Totić, strategic project manager u Hrvatskom Telekomu

foto Ratko Mavar

Rješenja Končar Digitala prva su certificirana po međunarodnim standardima za kibernetičku sigurnost u području energetike i industrije.

– Ove godine smo formirali i Sigurnosni operativni centar. Kibernetičkih napada ima dosta, a radi se o državno sponzoriranim napadima – smatra Branimir Šteko.

image

Branimir Šteko, direktor poslovnog razvoja u Končar Digitalu

foto Ratko Mavar

Robert Pažitka tvrdi kako je cloud budućnost kad se govori o kibernetičkoj sigurnosti.

– Trošak da neka tvrtka ne radi nekoliko dana je često jako velik. Hakeri to znaju, zato i nude otkupnine koje su upola manje od tog troška – zaključio je Pažitka.   

O državnoj informacijskoj strukturi na Liderovoj je konferenciji govorio načelnik Sektora za razvoj elektroničkih usluga Uprave za razvoj državne informacijske infrastrukture u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Igor Ljubi. Kako je rekao, glavna dobrobit koju država nudi je mogućnost korištenja Centra dijeljenih usluga koji nudi pristup podacima države. 

–  Trenutno radimo na nekoliko različitih regulativa koje se bave tim podacima. U budućnosti ćete podatke dobivati jednostavnije i brže, naravno uz poštivanje privatnosti, kako bi vaš građanin ostvario određena prava ili usluge - izjavio je Ljubi koji je predstavio i Središnji sustav interoperabilnosti putem kojeg jedinice lokalne i regionalne samouprave imaju pravo pristupiti podacima određenih građana pa više neće biti čekanja u redovima u poreznoj ili MUP-u čime se štedi vrijeme i službeniku u gradskoj upravi i građanima. 

Najavio je Ljubi i novu nadogradnju sustava e-Građani nakon koje će se osobe moći prijavljivati u korisnički pretinac kao pravni subjekti, a trebali bi krenuti i s projektom Eksternalizacije NIAS sustava pa će tvrtke moći koristiti NIAS identifikaciju u svojim sustavima. 

image

Igor Ljubi

foto Ratko Mavar
04. prosinac 2024 20:35