Tehnološki potkovani postpandemijski putnici sa specifičnim ukusom za zelenu i održivu praksu, koja je katkad presudna pri odabiru destinacije i smještaja, uskoro će početi pakirati kovčege. Hotelijeri stoga moraju svoju uslugu uskladiti s najnovijim trendovima i ucrtati se na nezaobilazan popis mjesta u kojima novi soj turista želi provesti slobodne trenutke. Prije svega, budući da je ona preduvjet za svaku tehnološku nadogradnju, nužno je na lokaciji uspostaviti kvalitetnu infrastrukturu. To je prepoznato i Nacionalnim planom za razvoj širokopojasnog pristupa do 2027. čiji je cilj ubrzati pokrivanje Hrvatske infrastrukturom koja omogućava razvoj inovativnih tehnologija i aplikacija.
– Suvremenog turizma nema bez suvremenih tehnologija koje podižu usluge na višu razinu i omogućuju vrhunsko korisničko iskustvo. Osiguravanjem kvalitetne infrastrukture postiže se osnova za bolju integraciju naprednih tehnologija koje automatiziraju i olakšavaju poslovanje. One omogućuju velik povrat ulaganja i povećavaju konkurentnost hrvatskog turizma, što je ključno za oporavak sektora zbog posljedica koronakrize – potvrđuje Ivan Gabrić, glavni direktor za poslovne korisnike A1 Hrvatska, napominjući kako će jedan od glavnih pokretača oporavka i rasta cjelokupnoga gospodarstva, pa tako i turizma, biti tehnologija pete generacije (5G) i s njome povezana primjena masovnog interneta stvari (IoT-a) i pametnih rješenja u svakom kutku države.
Upravo su takva rješenja zanimljiva s obzirom na to da se svi u turizmu jednostavno moraju prilagoditi željama potrošača, bilo uvođenjem POS uređaja i prihvaćanja raznih digitalnih metoda plaćanja bilo osiguravanjem da usluge budu dostupne digitalno.
– U ponudi A1 Hrvatske za poslovne korisnike mnoga su rješenja prilagođena upravo hotelijerima i ostalim segmentima turističkog sektora. Primjerice, nudimo IPTV sustave za sobe, postavljanje naprednih Wi-Fi mreža, opremanje hotelskih soba pametnim uređajima i rješenjima, postavljanje sustava pametnih brava koje se otključavaju mobitelom. Kako bi sve to funkcioniralo na još višoj razini, integriramo sustave koji omogućuju upravljanje smještajnim kapacitetima, komunikaciju s gostima, evidenciju radnog vremena i još mnoge mogućnosti, ovisno o potrebama klijenta – otkriva Gabrić na što se sve hotelijeri mogu osloniti u povećavanju privlačnosti svojih smještajnih kapaciteta.
Osim želje da sami reguliraju temperaturu i osvijetljenost sobe te komuniciraju s recepcijom tipkajući s tableta i pametnih telefona, postpandemijski turisti žele i da njihovi hotelijeri budu ekološki osviješteni i ponašaju se odgovorno. Ozelenjivanje turizma pametnim ICT rješenjima već je uzelo maha u svijetu, a Hrvatska ne zaostaje jer se već upotrebljavaju senzori, kamere i pametni telefoni, usluge u oblaku, IoT rješenja te analiziraju veliki podaci, a uvođenjem 5G-a očekuje se pojačan razvoj novih održivih solucija. Inovativne tehnologije u tom slučaju imaju važan zadatak poboljšati učinkovitost u sustavima upravljanja energijom, vodom i otpadom, smanjiti emisije ugljika i onečišćenje te tako stvarati uvjete za rast i održivi razvoj u lokalnim zajednicama. Gabrić kaže kako su u A1 razvili usluge koje hotelima, restoranima, kampovima i turističkim naseljima pomažu ostvariti takvo ozelenjivanje. Među njima su pametno gospodarenje otpadom, pametno parkiranje te cjeloviti sustavi za vođenje objekta.
Posljednje, ali ne i manje važno, turisti svakako žele nezaboravno iskustvo. Mobilna mreža pete generacije unosi niz inovacija koje bi gostima boravak mogle učiniti uzbudljivijim i ugodnijim: od IoT senzora koji otkrivaju potencijalne kvarove u vlakovima i na tračnicama te omogućuju bolje planiranje putovanja do veće propusnosti i sigurnosti mreže koja će posjetiteljima festivala omogućiti streamanje videozapisa i dijeljenje sadržaja na društvenim mrežama u vrhunskoj kvaliteti. Otključat će se i potencijal virtualne i proširene stvarnosti te sasvim novo, jedinstveno iskustvo koje hotelijeri itekako mogu iskoristiti za podizanje kvalitete kongresnog turizma.
Sadržaj nastao u suradnji s A1