Prošlotjednim Hanfinim rješenjem nastala je obveza za tvrtku Luxury Real Estate (LRE), njezina direktora Zvonimira Zlopašu te Borana Poljančića i člana Uprave Tehnike Bojana Horvačića da u roku od 90 dana podnesu zahtjev Hanfi za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje Tehnike. U javnosti se o tim poduzetnicima jako malo pisalo, uglavnom ih se povezuje s kineskim kapitalom, a najviše se pisalo o aktivnosti LRE-a u vezi s preuzimanjem dionica Tehnike ESOP i Luke Zadar te Horvačićeve kupnje dionica Tehnike.
Hanfa je provela postupak posrednog nadzora u vezi s utvrđivanjem nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje Tehnike zaključivši da su LRE i spomenute osobe djelovali zajednički kako bi preuzeli dionice Tehnike. Naime, iako LRE ima 20 posto udjela u temeljnom kapitalu Tehnike, Horvačić 10,51 posto, Poljančić 4,36 posto, a Zlopaša 0,005 posto, činjenica da je LRE posudio novac Horvačiću i Poljančiću za kupnju dionica Tehnike nagnala je Hanfu da zaključi kako su zajedno djelovali te da imaju ukupno 34,87 posto dionica. To znači da su prešli prag od 25 posto i dužni su dati obvezujuću ponudu za preuzimanje Tehnike.
Tko su novi utjecajni dioničari Tehnike? Osim što je Horvačić imenovan za člana Uprave, a Zlopaša je postao predsjednik NO-a, dok se pak Poljančić, barem još uvijek, drži po strani, baveći se, čini se, više sportom, o tim se ljudima malo zna. Vrlo malo su nam o njima rekli i oni za koje smo mislili da bi nešto mogli znati, pogotovo o Poljančiću, koji uz sportske aktivnosti ima i tvrtku Eurogate i koja ga povezuje s kineskim kapitalom. Osim toga, Eurogate, ali i sve druge tvrtke koje će biti spomenute, nemaju svoju web-stranicu i kod svih je navedeno (Poslovna Hrvatska) da je riječ o nespecijaliziranim trgovinama na veliko.
Bojan Horvačić, nesuđeni kolega novinar, nakon završetka ZŠEM-a zaposlio se u Nacionalu u ljeto 2008., nekoliko tjedana prije nego što će biti ubijen vlasnik tog tjednika Ivo Pukanić. U njemu se nije dugo zadržao, otišao je u Ameriku na godinu dana te se 2009. vratio u Hrvatsku. Tada je dobio kinesku stipendiju za magistarski studij međunarodne trgovine u Kini, ali nije samo studirao, nego je tamo i otvorio svoju tvrtku, iako je zapravo više radio za tvrtku INP Azija u panamskom vlasništvu, koja se bavila međunarodnom trgovinom između Kine i Latinske Amerike.
Potkraj 2013. vratio se u Hrvatsku, zaposlivši se u tvrtki Kinesko jugoistočno europska poslovna asocijacija (CSEBA), koja je do 2018. bila suvlasnik CSEBA Developmenta, danas u suvlasništvu Marija Rendulića i Zhenwei Lija. Imao je kratak izlet u Konzum 2016. koji mu je ponudio dobre uvjete za funkciju menadžera u centralnoj nabavi, no već u travnju 2017. izbijanjem afere Agrokor vraća se u CSEBA-u. U Upravu Tehnike dolazi 2019. godine.
Taj Velikogoričanin u svom je gradu igrao dobro rukomet, što su 90-ih godina prošlog stoljeća zapazili ljudi u tadašnjem Badelu 1862 Zagrebu i doveli ga kao srednjoškolca u klub. Horvačić je čak imao nekoliko nastupa za mladu reprezentaciju, ali ga je život odveo na drugu stranu.
Više pročitajte u novom broju digitalnog i tiskanog izdanja Lidera.