Tehnopolis
StoryEditor

Deset otkrića koja bi nam mogla presuditi

09. Travanj 2015.
Piše:
lider.media

Zli izvanzemaljci i nemoralna umjetna inteligencija doimaju se gotovo bezazleno za opstanak čovječanstva usporede li se s plemenitim inovacijama današnjice raskrinkanim u novom broju Tehnopolisa, Liderova izdanja o inovacijama, tehnologiji i znanosti. Brzopotezno, nabrojeno ih je deset koje bi nas mogle zatrti.

Osim detekcije aktualnog stanja (kako čovječanstvo upravo proživljava GNR revoluciju, dramatične promjene za koje su zaslužne genetika, nanotehnologija i robotika) i upozorenja na možebitne skorašnje scenarije, Tehnopolis na primjerima iz prakse objašnjava kakav je ‘makeover‘ poželjan u jednom osobitom epicentru poslovnih zbivanja. Uključuje, doduše, ugrađivanje čipova pod kožu ili barem tetoviranje QR kodova, a potvrđuje da su kiborzi među nama.

Astrofizičar prof. dr. sc. Dejan Vinković koji polovicu radnog vremena provodi na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu, a u drugoj polovici vodi privatni Institut sinergije znanosti i društva objasnio je za Tehnopolis da ćemo morati proći kroz razne bolne evolucijske procese. Još jedan povratnik iz SAD-a, prof. dr. Darko Gojanović, pokazao je kako izgleda demokratizacija proizvodnje na zlarinski način. Otkrio je kakvi su planovi tvrtke Darko strojevi koju je pokrenuo s partnerom Goranom Jeličićem zbog proizvodnje 3D pisača.

Trodimenzionalni pisači, navodi se u Tehnopolisu, unijeli su uzbuđenja na industrijsko tržište, ali ne daju se ni dobri stari printeri. Njihovi su ih proizvođači ipak morali dopuniti skenerima i videoprojektorima, a Tehnopolis piše i kako obitelji vraćaju pisače u modu. Postoje li roboti s hrvatskim, makar i pidžin naglaskom, može se doznati u priči o razvoju robotike, a predstavlja se i još jedna štedna komponenta u današnjem društvu: biosimilari, poznati i kao bioslični lijekovi. Primjenom biosličnog filgrastima u liječenju svojih bolesnih stanovnika, Hrvatska je samo lani već uštedjela osam milijuna kuna.

Među temama koje odišu ekološkom osviještenošću i predanošću održivom razvoju jesu, primjerice, one o koristima cirkularne ekonomije, nicanju prvog ‘Solarnog stabla‘, biciklima zaraženim smartmanijom pa i frakturiranju.

Posljednji, 33., broj Liderova izdanja o inovacijama, znanosti i tehnologiji predstavlja i mnoge korisne i pametne uređaje netom pristigle na tržište. Među njima je 10 onih s ‘wow‘ efektom koji povećavaju radnu učinkovitost. Provokativna je i priča o maženju preko ekrana. Do prije sedam godina, piše u Tehnopolisu koji je na tržištu uz Lider od 10. travnja (9. travnja u Zagrebu) svijet nije imao pojma da postoji autonomni senzorski odgovor u meridijanu, odnosno ASMR. A onda je gledatelje videouradaka nešto podraškalo po tijelu i čovječanstvo je dobilo nov fenomen.

23. studeni 2024 01:05