Dr. Jianxiong Xiao, kojemu su studenti s Princetona nadjenuli nadimak Profesor X, shvatio je trenutak u kojemu se nalazi, stvarnost koja se ubrzano kreće u revoluciji zvanoj autonoman prijevoz, napustio katedru i laboratorij robotike koji je vodio na prestižnom fakultetu, te se preselio u Silikonsku dolinu.
S ono nešto malo kapitala što je imao, oboružan znanjem, pokrenuo je startup koji je u samo 6 mjeseci uspio producirati autonomni automobil koji ima sasvim drugačiju logiku kretanja u prostoru, od one koju razvijaju giganti poput Googlea, Intela i Ubera, u suradnji s moćnicima u automobilskoj industriji.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10155025348754106&set=a.10150575225169106.402805.554819105&type=3&theater
Profesor Xiao svoje je autonomne automobile opremio kamericama koje ga nisu koštale više od 50 dolara po komadu, ali potrebno je znati kako vozilo učiniti pametnijim od ljudi, koje će, vrlo brzo, prometovati bez ikakve ljudske intervencije.
Startup AutoX Xiao je nastojao držati što dalje od pogleda znatiželjnika, ali sada je sazrelo vrijeme da pokaže plodove svojeg znanja i šokira korporacije koje troše milijarde dolara upravo na projekte vezane uz autonomni prijevoz. Tesla, koji zapošljava tisuće inženjera Xiao ne doživljava kao prijetnju, jer, tvrdi, njegov profesorski maleni tim posjeduje znanja stečena još na fakultetu, a vezana uz način na koji računala interpretiraju podatke dobivene iz kamerica, za samostalno kretanje u prometu. Drugim riječima, tko zna, zna.
A upravo je to znanje rezultiralo ovim ovdje čudom od autonomnog vozila, koje je predstavljeno na društvenim medijima, via video uratka, a nastavi li Xiao ovako, možda jednog dana, tko zna, ugledamo takvo što i na relaciji Kikovica-Oštrovica.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=168&v=bSUrn0lZinU
Ovaj, umjetnom inteligencijom "nabrijani" Lincoln MKZ možda ne izgleda "svemirski", ali ima ugrađenu takvu tehnologiju. Iskušan je već na ulicama San Jose-a i nije bilo nikakvih većih problema. Za razliku od konkurenata, AutoX se ne oslanja na LIDAR lasere, već na AI koji informacije crpi iz kamera.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154296984939106&set=picfp.554819105.10154296984914106&type=3&theater
Osnovni princip prema kojemu Xiao razvija ovu novu generaciju vozila temelji se na ideji da autonomna vozila moraju biti jeftina i na usluzi građanima svijeta.
-Autonomna vozila ne bi trebala biti pitanje luksuza, već dostupna svim ljudima, altruističan je Xiao.
Inače, Xiao je nadimak Profesor X dobio jer je američkim studentima bilo teže izgovoriti njegovo puno ime i prezime. Profesor X godinama je predavao "kompjutersku viziju", proučavao je sve modalitete, načine na koje računalo može "vidjeti" svijet oko nas.