Tehno
StoryEditor

EU revidira istrage protiv Applea, Googlea i Mete

15. Siječanj 2025.
Apple, Meta, Googlefoto Shutterstock
Tehnološke tvrtke, pretežno iz SAD-a, ne vole pretjeranu europsku regulativu, a čini se da s dolaskom novog predsjednika Trumpa i EU povlači ručnu kočnicu

Europska komisija revidira istrage protiv tehnoloških kompanija poput Applea, Mete i Googlea, i to baš u trenutku kada američke tvrtke pozivaju novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da intervenira protiv, kako kažu, pretjerano strogih EU regulatornih mjera, prenosi FT.

Revizija, koja bi mogla rezultirati smanjenjem ili izmjenom opsega postojećih istraga, odnosi se na sve slučajeve pokrenute od ožujka 2024. prema Zakonu o digitalnim tržištima (DMA), potvrdili su dužnosnici upoznati s ovim procesom. I dok birokrati u Bruxellesu započinju novi petogodišnji mandat, rastu pritisci na ključne regulatorne slučajeve a Trumpov povratak u Bijelu kuću sljedeći tjedan dodatno komplicira situaciju.

- S Trumpovom administracijom pred nama, mijenjaju se pravila igre, posebno s obzirom na bliske veze tehnoloških lidera s njim - izjavio je viši diplomat EU-a.

Sve odluke i potencijalne novčane kazne bit će zamrznute dok se pregled ne završi, iako tehnički rad na slučajevima ostaje u tijeku.

Ključne istrage na čekanju

Među predmetima na reviziji ističu se Googleova navodna zloupotreba dominacije svoje trgovine aplikacija, Appleova favorizacija vlastite platforme, te način na koji Meta koristi osobne podatke za oglašavanje. Bruxelles također razmatra pritužbe na kompatibilnost Appleovog iOS sustava s drugim uređajima, dok se istovremeno suočava s pritiskom da koristi Zakon o digitalnim uslugama (DSA) kako bi obuzdao utjecaj Elona Muska u Europi.

Američke tehnološke kompanije, potaknute Trumpovim povratkom, zagovaraju manje stroge regulative. Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, pozvao je Trumpa da ‘zaustavi Bruxelles‘ u kažnjavanju američkih tehnoloških lidera. Zuckerberg je izjavio da su kazne EU-a premašile 30 milijardi dolara u posljednjih 20 godina te je izrazio uvjerenje da će nova administracija stati u obranu američkih interesa.

Promjena prioriteta u Komisiji

Istrage su dodatno zakomplicirane promjenama unutar same Europske komisije. Ključni arhitekti strogih pravila za tehnološke divove, Margrethe Vestager i Thierry Breton, napustili su Komisiju prošle godine, što je za tehnološke velikane izvrsna vijest.

--Postoji percepcija da se prioriteti mijenjaju. Digitalna pravila dolaze iz prethodnog mandata, ali nova stvarnost, uključujući Trumpov utjecaj, zahtijeva prilagodbu - rekao je jedan od dužnosnika.

Unatoč pritiscima, Komisija tvrdi da ostaje posvećena učinkovitoj provedbi svojih pravila. Glasnogovornik Komisije izjavio je kako je važno da odluke budu pravno čvrste, uz napomenu da tehnička složenost zahtijeva vrijeme dok europski zakonodavci pozivaju Komisiju da se suprotstavi vanjskim utjecajima.

Stephanie Yon-Courtin, europarlamentarka koja je sudjelovala u izradi DMA-a, upozorila je predsjednicu Komisije Ursulu von der Leyen da EU ne smije popustiti pred pritiscima Washingtona.

--DMA ne smije biti talac međunarodnih pritisaka. Molim vas, uvjerite me da ćete osigurati provedbu pravila bez daljnjih odgađanja - napisala je u pismu. Kakva god odluka Komisije o nastavku istraga bila,  imat će dalekosežne posljedice za globalno tehnološko tržište, dok geopolitičke napetosti između Bruxellesa i Washingtona nastavljaju oblikovati budućnost regulative.

21. siječanj 2025 10:27