Preuzimanje Celjske mesnine od strane Mesne industrije Braća Pivac logičan je nastavak širenja te hrvatske kompanije na slovensko tržište. Komentirala je to stručnjakinja za tržište poljoprivredne i prehrambene industrije Zvjezdana Blažić, podsjetivši da je MI Braća Pivac, kao dio Grupe Braća Pivac, najjača mesna industrija u Hrvatskoj.
- Tu je riječ, prije svega, o proizvodnji s kojom su Pivci inače krenuli u svoj posao – proizvodnji pršuta. Oni su jako puno uložili u proizvodno-tehnološki proces u Ravči, a kako i Celjske mesnine imaju svoju proizvodnju pršuta, jasno je da je riječ o kompatibilnosti proizvodnje – rekla je Blažić.
Osim toga, dodala je, i na slovenskom tržištu pršut je jako tražen, što će biti dodatna prilika i za proizvode MI Braća Pivac, iako su oni već prisutni na slovenskom tržištu. U konačnici, Blažić veli da je taj iskorak u Sloveniji dodatna potvrda jako dobrih rezultata vrgoračke kompanije u proizvodnji i stočarstvu koje razvijaju već jako dugo.
Još jedan razlog preuzimanja slovenske kompanije od strane MI Braća Pivac leži u tome što su dosad preuzeli slične važne tvrtke u Hrvatskoj – PPK Karlovačku mesnu industriju i Mesnu industriju Vajda – te u na domaćem tržištu i nema mnogo sličnih koje bi se mogle preuzeti.
Iskorak MI Braća Pivac u Sloveniji jedan je od nekoliko zadnjih preuzimanja slovenskih kompanija od strane hrvatskih. Međutim, smatra Blažić, to nije nešto što bismo mogli označiti kao trend jer je ipak još uvijek riječ o pojedinačnim primjerima.
Da podsjetimo, nakon preuzimanja Celjskih mesnina, predsjednik Uprave Mesne industrije Braća Pivac Neven Pivac rekao je da su slovensku mesnu kompaniju prepoznali ‘kao vrijednu kompaniju s velikim potencijalom: ‘Osim jačanja likvidnosti tvrtke, ulaskom u vlasničku strukturu fokusirat ćemo se na stvaranje uvjeta za njen daljnji razvoj kroz investicije i sveukupno unaprjeđenje poslovanja.
Ovo strateško partnerstvo kompatibilno je na više poslovnih razina budući da su obje kompanije veliki mesni proizvođači i prerađivači domaćih sirovina, s višegodišnjim iskustvom i primjenjivim znanjima. Ova će nam sinergija omogućiti i snažnije pozicioniranje najcjenjenijih proizvoda obiju mesnih industrija, kao što je daljnje plasiranje kranjske kobasice na hrvatskom tržištu, gdje je ona iznimno cijenjena, ali i dalmatinskog pršuta u Sloveniji‘.
Vijest o službenom preuzimaju Celjskih mesnina dolazi nedugo nakon što hrvatski Mplus preuzo većinski paket u slovenskoj poljoprivrednoj, vertikalno organiziranoj kompaniji, Panviti čime se nastavlja trend hrvtaskih preuzimanja u slovenskoj poljoprivredno-prehrambenoj industriji.
Pivci će po okončanju procesa imati većinski udio u kompaniji dok će iz njezina vlasničkog sustava potpuno izići suvlasnik Danilo Dujović, dok će Izidor Krivec zadržati manjinski udio na određeno vrijeme i upravljačku poziciju na čelu kompanije.
U preuzimanje nisu uključene Radgonske gorice, dio tvrtke koji se bavi vinom i ima pod koncesijom državnu zemlju, jer su Pivci fokusirani na sinergiju pršuta i proizvodnju kranjske kobasice koju će po isteku 2026. zbog pravila o zaštićenim proizvodima EU smjeti proizvoditi samo slovenski proizvođači.