Mentorstvo je zanimljiv odnos koji koristi svim uključenim stranama.
Riječ je o odnosu koji se razvija i kojeg bi s obje strane trebao oblikovati interes, posvećenost procesu, sposobnost slušanja i empatije, kao i entuzijazam te želja za napredovanjem.
Donosimo pet stvari koje treba imati na umu:
Odnos se ne razvija preko noći
Ovo pravilo vrijedi za sve odnose, pa tako i mentorske. Iako se u mentorske odnose ulazi formalnim putem, ne treba zaboraviti da podrazumijeva srodne interese te da je riječ o odnosima zasnovanima na međusobnom poštovanju.
Optimizam
Mentor ne mora biti neka monumentalna ličnost. To može biti osoba iz neposrednog radnog okruženja – poslovni klijent ili partner, bivši kolega, trenutni kolega. Iznenađujuće je koliko možemo naučiti od ljudi s kojima smo u neposrednom kontaktu na radnom mjestu.
Povjerenje
Mentor bi trebao poznavati karakter i sposobnosti osobe koju podučava poslovnim znanjima. To uključuje poznavanje prednosti, nedostataka te navika. Jednom kada se uspostavi odnos temeljen na povjerenju, znatno je jednostavnije iznijeti vlastite želje i poslovne aspiracije.
Dvosmjerni odnos
I mentorski odnos podrazumijeva dvosmjernu komunikaciju i učenje. Kako bi se odnos učvrstio, ulaganje mora biti obostrano. To podrazumijeva i poštivanje uloženog vremena, postavljanje pitanja te dijeljenje novih saznanja.
Proaktivnost
Mentorstvo može biti od pomoći jedino ako pronađete praktičnu primjenu naučenog. Također, iako je nekad teško čuti kritiku, imajte na umu da iza kritike stoje najbolje namjere.