Alžirska vlada usvojila je nacrt dopuna zakona koje bi trebale osigurati nove izvore financiranje za pokrivanje proračunskog deficita, uključujući i ovlasti središnje banke za izravno kreditiranje državnog proračuna.
Prijedlozi dopuna zakona o novcu i kreditu usvojeni su na sjednici vlade u srijedu kojom je predsjedao predsjednik države Abdelaziz Bouteflika a na dnevnom redu bili su planovi za novouspostavljenu vladu premijera Ahmeda Ouyahije.
>>>Bez odlučne političke intervencije Njemačku do 2030. očekuje deficit od 3 milijuna stručnjaka
Alžir je član Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i pod financijskim je pritiskom od sredine 2014. godine kada su cijene nafte počele padati, prepolovivši alžirske prihode od prodaje nafte i plina, na koje otpada 60 posto alžirskih proračunskih prihoda.
Prema predloženim dopunama zakona središnja banka dobit će ovlasti za izravno kreditiranje državnog proračuna radi financiranja proračunskog manjka i unutarnjeg javnog duga i osiguravanja resursa za državni investicijski fond, navodi se u priopćenju predsjedničkog ureda, objavljenom u srijedu navečer.
Takav oblik "izvanrednog financiranja" bit će na snazi pet godina a pratit će ga financijske i ekonomske strukturne reforme, navodi se u priopćenju koje ne sadrži dodatne pojedinosti.
- Alžir će se u ograničenom vremenskom periodu okrenuti takvom obliku financiranja nakon što je tri godine odolijevao posljedicama teške financijske krize, prouzročene ozbiljnim urušavanjem cijena ugljikovodika, ističe se u priopćenju.
Predsjednik Bouteflika zatražio je u lipnju "nekonvencionalne oblike unutarnjeg financiranja" kako bi se izbjeglo zaduživanje u inozemstvu. Trenutno alžirski vanjski dug iznosi manje od četiri milijarde dolara.
U vladi očekuju da će proračunski deficit iskazan udjelom u BDP-u ove godine iznositi osam posto, u odnosu na prošlogodišnjih 15 posto.
Na sjednici vlade odobren je i plan mjera za "poboljšanje poslovnog okruženja i poticanje ulaganja u svim sektorima".
>>>Portugal sasjekao deficit na razine od prije četiri desetljeća, izašao iz depresije
Amandmane i planove mora odobriti parlament u kojem predsjednikove pristaše imaju premoćnu većinu.
Alžir je ove godine smanjio javnu potrošnju za 14 posto, nakon 6-postotnog smanjenja u 2016. godini, a imaju teškoća sa smanjenjem uvoza unatoč progresivnim ograničenjima pokrenutim početkom prošle godine.
Ti su se potezi vremenski poklopili s neuspješnim pokušajem reformi i poticanja većeg broja privrednih grana, uz onaj nafte i plina koji generira 94 posto prihoda od izvoza.